Zadlužené americké město Detroit ve čtvrtek požádalo o bankrotovou ochranu před věřiteli. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Jde o největší městský bankrot v dějinách Spojených států. O možnosti podání žádosti o ochranu před věřiteli informoval na svých internetových stránkách list Detroit Free Press s odvoláním na nejmenované zdroje.

Guvernér státu Michigan Rick Snyder v soudních dokumentech uvedl, že vyhověl žádosti krizového manažera podat návrh na konkurz v rámci kapitoly devět tamního úpadkového zákona. „Je jasné, že finanční potíže Detroitu se bez tohoto kroku nedají řešit,“ citovala Snydera agentura Reuters.

Podáním žádosti má podle Detroit Free Press začít třicetidenní až devadesátidenní období, během kterého by úřady posoudily, zda je Detroit pro ochranu před věřiteli způsobilý. Detroit se již delší dobu potýká s nedostatkem financí a hrozí mu největší městský bankrot v historii Spojených států.

Podle zdrojů by Detroit v žádosti usiloval o ochranu před věřiteli a odborovými svazy, se kterými nyní jedná o dluzích a dalších závazcích v hodnotě 18,5 miliardy dolarů (366 miliard Kč).

Krizový finanční manažer Detroitu Kevyn Orr minulý měsíc na setkání s věřiteli poprvé nastínil podrobné plány ohledně snížení dluhu města. Detroit již pozastavil platby některým věřitelům, aby měl dostatek peněz na provoz základních služeb pro obyvatele. Vyzval rovněž věřitele, aby přistoupili na výrazné snížení svých pohledávek.

Vyjádření Orrova mluvčího Billa Nowlinga ke zprávě listu Detroit Free Press se zatím nepodařilo získat. Na dřívější dotaz agentury Reuters ohledně načasování možného podání žádosti o ochranu před věřiteli Nowling uvedl, že by se tak mohlo stát kdykoliv.

Detroit je nejchudším velkým městem ve Spojených státech a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě podle agentury Reuters dochází k rozkladu základních služeb, jako jsou policie a požární sbor. Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. Ve městě nefunguje 40 procent veřejného osvětlení a v provozu je pouze třetina městských sanitek.

Detroit, ve kterém kdysi žily dva miliony lidí, se proslavil zejména automobilovým průmyslem. Nyní je symbolem hospodářské krize ve Spojených státech.

Populace Detroitu od roku 2000 do roku 2010 klesla o čtvrtinu na 713 777 lidí. Byla tak nejnižší od roku 1910, kdy činila 466 000 osob. Kromě propouštění v automobilkách, které čelí zahraniční konkurenci, za úbytek obyvatel mohly i nejisté vyhlídky kdysi prosperující metropole.