Obhájci odsouzeného Bradleyho Manninga chtějí už příští týden žádat o prezidentskou milost pro svého svěřence. Na tiskové konferenci po vynesení verdiktu nad pětadvacetiletým vojínem to oznámil advokát David Coombs.

Oficiální žádost bude do Bílého domu adresována prostřednictvím armády, protože Manning byl odsouzen vojenským soudem.

"Přišel čas skoncovat s Manningovým utrpením," prohlásil Coombs, který vedl obhajobu mladého vojáka. "Přišel čas, aby se prezident soustředil na ochranu whistleblowerů, místo aby je trestal."

Barack Obama by měl podle Coombse Manninga omilostnit, případně mu zkrátit trest na dobu, kterou už si odpykal.

Sám Manning ve čtvrtek poslal prezidentovi dopis, ve kterém zdůrazňoval, že tajné materiály vynesl vynášel z "z lásky ke své vlasti" a z obavy o svou zemi a svět. V textu rovněž zpochybnil etiku metod, které Spojené státy používají v boji proti nepřátelům.

Láska k vlasti

"Původně jsem s těmito metodami souhlasil a rozhodl jsem se jako dobrovolník pomáhat při obraně své vlasti. Až v době, kdy jsem byl v Iráku a denně četl tajné armádní reporty, jsem začal pochybovat o etice toho, co děláme," napsal dále vojín.

"Kdykoli jsme zabíjeli nevinné civilisty, místo abychom přijali odpovědnost za své počínání, rozhodli jsme se schovat pod pláštík národní bezpečnosti a tajných informací, abychom se vyhnuli odpovědnosti před veřejností," vysvětlil.

Manning v této souvislosti rovněž připomíná trýznění osob zadržovaných léta bez řádného procesu na základně Guantánamo, nebo "zavírání očí nad mučením a popravami prováděných iráckou vládou".

"Chápu, že mé počínání bylo porušením zákona. Je mi líto, pokud mé činy někomu uškodily nebo poškodily Spojené státy... Když jsem se rozhodl zveřejnit utajované informace, učinil jsem tak z lásky ke své vlasti a s vědomím povinnosti vůči druhým," vyložil odsouzený whistleblower.

Propuštění za dobré chování

Soud na vojenské základně Fort Meade ve středu Manninga za vyzrazení statisíců tajných dokumentů odsoudil k 35 letům vězení. Maximální možná výše trestu byla 90 let, žaloba s tvrzením, že přímo ohrozil životy amerických vojáků, žádala nejméně šedesát let.

Pokud by žádost o milost nevyšla, mohl by podle Coombse Manning v případě dobrého chování vyjít z vězení na podmínku už po šesti a půl letech.

Na připravovanou žádost o milost už zareagoval Bílý dům. Stojí-li podle prezidentova mluvčího odsouzený o prezidentský pardon, musí žádat o milost v souladu se zavedenou procedurou. "S jeho žádostí bude naloženo stejně jako s kteroukoli jinou," řekl novinářům Obamův mluvčí Josh Earnest.

Petici adresovanou Obamovi, která žádá pro Manninga milost, už začala organizovat mezinárodní organizace Amnesty International.

Už před několika měsíci se do kauzy mladého vojína vložili známí umělci. V rámci iniciativy I´m Bradley Manning – v překladu Já jsem Bradley Manning – chtěli poukázat na to, že Manning je souzený za to, že prozradil světu pravdu o amerických praktikách.

S jednoduchým vzkazem se před kameru postavil například slavný hudebník Moby, režisér Oliver Stone nebo kytarista kapely Rage Againts the Machine Tom Morello.