Z amerického kosmického střediska Wallops ve Virginii v sobotu odstartovala kosmická raketa Minotaur V s lunární sondou LADEE. Ta bude zkoumat měsíční prach a také tenkou atmosféru Měsíce.

Let sondy se po odpoutání od posledního stupně nosné rakety dostal do určitých potíží - zařízení se totiž točí rychleji, než by mělo, byť míří správným směrem. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ale ubezpečil, že s napravením situace není třeba spěchat, protože je na to zapotřebí dvou až tří týdnů.

Operátoři sice nechali v provozu kola sondy s cílem její pohyb stabilizovat, ale řídící počítač je naopak automaticky zatáhl, zřejmě kvůli příliv nadměrného množství proudu.

NASA vypustila sondu v naplánovaný čas 05:27 SELČ. Mise bude trvat šest měsíců, z toho asi měsíc si vyžádá přiblížení družice na určenou lunární oběžnou dráhu. Aparát LADEE, který má velikost menšího auta, výzkum završí nárazem do měsíčního povrchu.

Výzkum lunární atmosféry stojí NASA asi 280 milionů dolarů (5,5 miliardy Kč). "Lidi občas zaskočí, když mluvíme o měsíční atmosféře, protože ve škole nám říkali, že Měsíc ji nemá. On ji ale má. Je opravdu velice tenká," řekla vědkyně úřadu NASA Sarah Nobleová. Plynný obal je přitom tak tenký a jemný, že přistávání kosmických aparátů ho může "rozbouřit".

Pro vesmírné středisko Wallops byl sobotní start premiérovým letem do hlubšího vesmíru. Základna je totiž využívána převážně pro výzvědné účely, takže sondy končí svou pouť na oběžné dráze kolem Země.

Zajímavostí také je samotná raketa Minotaur V. Ta vychází ze čtyřstupňové verze, kterou tvoří dva stupně mezikontinentální balistické střely Minuteman II a dva stupně nosiče Pegasus-XL, je ale navíc doplněna o pátý stupeň.

LADEE Launches!