Masivní shromažďování informací o telefonních hovorech v USA, které provádí Národní agentura pro bezpečnost (NSA), je zřejmě protiústavní. Uvedl to v pondělí americký federální soudce Richard Leon. Bílý dům v pondělí také vyloučil možnost amnestie pro někdejšího spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena, který kontroverze o rozsahu činnosti špionážních služeb vyvolal.

Podle Leona tato praxe porušuje čtvrtý dodatek k ústavě zaručující právo nebýt vystaven přehnanému prohledávání. Americká média uvedla, že soudce pozastavil platnost svého verdiktu do vyřízení odvolání, které takřka jistě podá vláda.

O rozsáhlých programech sledujících hlasové i datové komunikace Američanů i cizinců informovaly americké a britské listy na základě dokumentů, které jim poskytl někdejší spolupracovník NSA Edward Snowden. Jeho informace vyvolaly rozsáhlou debatu o rovnováze mezi soukromím a bezpečnostními ohledy, na které se odvolávají špionážní služby.

Richard Leon dal za pravdu žalobě Larryho Klaymana a Charlese Strange a uvedl, že oba muži zřejmě budou moci prokázat, že zájmy jejich soukromí převažují nad zájmem vlády při shromažďování údajů o hovorech. Soudce ve svém verdiktu uvedl, že program NSA zřejmě odporuje čtvrtému dodatku, který zakazuje nepřiměřené prohledávání.

Podle něj ministerstvo spravedlnosti také neprokázalo, že shromažďování tak zvaných metadat pomohlo při odvrácení teroristických útoků. Metadata nezachycují obsahy hovorů, ale kdy k nim došlo, jak dlouho trvaly a čísla účastníků.

"Nedokážu si představit nevybíravější a svévolnější porušení práva, než je toto systematické sbírání a uchovávání osobních údajů prakticky o každém občanovi," napsal soudce ve svém verdiktu, podle něhož technologie k tomu užívaná je "téměř orwellovská".

Soudce: zachránce před tyranií

Klayman, který byl právníkem v administrativě republikánského prezidenta Ronalda Reagana a vede organizaci Freedom Watch, v listopadu před soudem řekl, že "soudce je v této zemi poslední baštou před tyranií".

Advokát ministerstva spravedlnosti James Gilligan argumentoval, že Klayman nemůže vládu žalovat, protože nemůže prokázat, že NSA zkoumala právě jeho telefonní nebo internetové záznamy, uvedl list USA Today.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney v pondělí odmítl úvahy o případné amnestii pro Snowdena výměnou za to, že by vrátil utajované dokumenty. "Náš postoj se vůbec nezměnil," řekl Carney. "Edward Snowden byl obviněn z úniku utajovaných informací a v USA čelí žalobám z trestných činů. Měl by být co nejdřív vrácen do USA, kde se mu dostane řádného soudu," řekl mluvčí.

Představitel NSA Rick Ledgett, který dohlíží na tým této špionážní služby posuzující škody způsobené Snowdenovými dokumenty, řekl v neděli v televizním rozhovoru, že "by stálo za úvahu" udělit Snowdenovi azyl, pokud by dokumenty vrátil. "Můj osobní názor je, že by to stálo za úvahu. Potřeboval bych ujištění, že zbytek dat může být zabezpečen a moje nároky na tyto záruky by byly vysoké," řekl Ledgett.