Americký prezident Barack Obama ujistil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že se už nemusí obávat o důvěrnost telefonátů svých krajanů. Alespoň dokud on sám bude v Bílém domě.

Obě země podle něj pojí spojenectví a přátelství, které nechce ničit. Prezident tak v sobotu reagoval na odhalení bývalého spolupracovníka Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena, jež se týkala mimo jiné amerického sledování soukromé telefonické komunikace zahraničních činitelů.

"Dokud jsem prezidentem Spojených států, nemusí se německá kancléřka znepokojovat," řekl Obama v 16minutovém rozhovoru pro německou televizi ZDF. 

"Nesmím poškodit tento vztah sledovacími opatřeními, která brání naší důvěrné komunikaci," řekl Obama ZDF s poukazem na svůj přátelský vztah ke kancléřce Merkelové.

Obama zdůraznil, že v otázkách zahraniční politiky ani blízcí partneři nesdílejí vždy stejné názory, ale to podle něj není důvodem ke špehování soukromé komunikace.

Šéf Bílého domu připustil, že Snowdenova loňská odhalení vyvolala v Německu a jinde hněv a že bude nějakou dobu trvat, než bude obnovena důvěra. Zároveň ale Obama sledování komunikace Spojenými státy obhajoval jako nezbytné nejen k ochraně národní bezpečnosti USA, ale i bezpečnosti jejich spojenců.

Sledovací možnosti Spojených států podle něj převyšují schopnosti mnoha jiných států a z toho prý vyplývá zvláštní odpovědnost USA.

Interview v německé televizi navázalo na páteční projev ve Washingtonu, ve kterém Obama oznámil, že americké tajné služby nebudou monitorovat komunikace hlav států a vlád blízkých spojenců. Ohlásil také omezení programu plošného získávání dat o telefonátech Američanů.

Změny podnítila Snowdenova odhalení o rozsahu špionážních programů, která vyvolala pobouření v USA i v zahraničí. Američané nesledovali jen telefonickou komunikaci svých občanů, ale i řady zahraničních politiků, včetně německé kancléřky Merkelové.

Britský list The Guardian ve čtvrtek napsal, že NSA denně sbírá po celém světě a uchovává na 200 milionů SMS zpráv.

USA nešpehují obyčejné lidi

Obamova reforma má uklidnit veřejné mínění a obnovit důvěru Američanů v to, že tajné služby nezneužívají své pravomoci.

"Dal jsem zpravodajským službám najevo, že - nebude-li k tomu naléhavý národně bezpečnostní důvod - nebudeme sledovat komunikaci hlav států a vlád blízkých přátel a spojenců," prohlásil v pátek Obama.

"Lidé po celém světě by měli vědět, že USA nešpehují obyčejné lidi, kteří neohrožují naši národní bezpečnost, a že bereme v úvahy jejich obavy o soukromí," dodal.

Obamova slova vyvolala v Německu smíšené reakce. Kancléřčin mluvčí v pátek přivítal skutečnost, že ochrana údajů a práva osob budou více respektována.

Například šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen (CDU) ale odhadl, že Obamou ohlášené změny jsou jen technické a bohužel neřeší skutečný problém, spočívající v rozdílném pohledu na závažnost otázek bezpečnosti a svobod.

Německý ministr spravedlnosti, sociální demokrat Heiko Maas v Obamově příslibu viděl jen první krok, důvěru však nebude možno obnovit bez uzavření dohody, která by právně závazným způsobem chránila údaje o všech občanech.