Nemůže se setkávat s ostatními vězni, mluvit s nimi ani se s nimi modlit. Navštěvují ho jen jeho právníci, psycholog a velmi zřídka nejbližší rodina. Může rovněž napsat jeden třístránkový dopis týdně a jednou si zavolat, ovšem jen svým příbuzným.

Jak napsal americký list The New York Times, dvacetiletý Džochar Carnajev, který má na svědomí atentát na bostonském maratonu, při kterém přesně před rokem zemřeli tři lidé a dalších nejméně 260 jich bylo zraněno, nyní žije naprosto odstřižen od okolního světa.

Útoky Džochar Carnajev spáchal společně se svým starším bratrem Tamerlanem. Ten byl loni 19. dubna zabit při přestřelce s policií. Mladší z bratrů byl policisty dopaden o den později, když se skrýval v lodi na zahradě jednoho z domů na bostonském předměstí Watertown.

Ve vážném zdravotním stavu ho tehdy převezli do nemocnice a již na nemocničním lůžku obvinili z použití zbraně hromadného ničení a zlovolného ničení majetku s následkem zabití. Před soudem by se měl objevit letos v listopadu a v případě usvědčení mu hrozí trest smrti.

Ve věznici, kde Džochara Carnajeva nyní drží, panují přísná bezpečnostní opatření. Muž čečenského původu je pod speciálním dohledem, který přísluší vězňům, již podle ministerstva spravedlnosti představují největší hrozbu.

Soud nedávno zakázal jeho právníkům i rodině zveřejňovat cokoli, co jim Carnajev řekl či napsal. Soudní dokumenty a útržky konverzace s rodinou, které byly zveřejněny ještě před tímto zákazem, umožňují nicméně nahlédnout do života za branami věznice. Loni v květnu uvězněný muž řekl svým rodičům v Dagestánu, že "všechno je v pořádku", že dostává k jídlu kuře s rýží a že jeho stoupenci již uložili na účet v jeho prospěch okolo tisíce dolarů (asi 20 000 Kč).

Do vězení také dostává množství dopisů, zatím jich přišlo asi tisíc. Mnoho z nich, jak uvedli Carnajevovi právníci, napsali lidé, kteří ho vyzývají k tomu, aby konvertoval ke křesťanství. Píší mu ale i jeho stoupenci a obdivovatelé, kteří si myslí, že je nevinný.

Obdivovatelka mu poslala desítku dopisů

Jednou z nich je Crystel Claryová, pětatřicetiletá svobodná matka z Wisconsinu. Útočníkovi poprvé napsala hned loni v květnu a od té doby to bylo celkem deset dopisů. Nabízí mu v nich svou morální podporu, zároveň mu ale vypráví i o nejnovějším dění, jako například o novém albu zpěváka Eminema či o filmech, které měly premiéru v kině. Přání k narozeninám a valentýnské přáníčko jí vězeňské úřady poslaly zpátky, ostatní dopisy prý ale nikoli.

"Dá se klidně říct, že to neudělal," myslí si Claryová. "Kolem tohoto případu je tolik podezřelých věcí," dodává.

Carnajev nyní žije ve věznici ve městě Devens, které je od Bostonu vzdálené jen několik desítek kilometrů. Věznice má rozsáhlou nemocniční část a specializuje se na odsouzené, kteří mají dlouhotrvající zdravotní či psychické problémy. Svou celu dvacetiletý muž téměř neopouští.

Podle prokuratury jsou k tomu jasné důvody: podílel se na vraždách Američanů, použil při výrobě bomby za pomoci instrukcí teroristů z al-Káidy, neprojevil žádnou lítost a stále může mít dosud neznámé spolupachatele, kteří jen čekají, až jim pošle zakódovaný vzkaz a vyzve je k dalším útokům.