Americký voják Bowe Bergdahl, jehož afghánské hnutí Tálibán po pěti letech zajetí propustilo na svobodu výměnou za pětici svých členů, se prý chtěl vzdát amerického občanství.

Uvedl to alespoň ve vzkazu, který zanechal ve svém stanu poté, co zmizel ze základny, říkají vojáci, kteří s Bergdahlem sloužili. Bergdahlův návrat vyvolal ve Spojených státech velké spory.

Podle nejmenovaného armádního představitele, kterého citovala americká Fox News, voják ve vzkazu vyjádřil své rozčarování z armády a naznačil, že se chce vzdát amerického občanství a nalézt Tálibán. Podle jiného z vojáků Bergdahl v dopise vyjádřil touhu začít nový život.

V e-mailech svým rodičům a v konverzacích s ostatními vojáky údajně kritizoval Ameriku i armádu. "Stydím se za to, že jsem Američan," napsal prý svému otci. Armádní vyšetřování údajně před lety dospělo k závěru, že muž nepadl do zajetí, ale sám opustil jednotku. Na místě nechal zbraň i helmu a odešel vybaven pouze buzolou. Jeho kolegové tak mluví o tom, že není hrdinou, ale že by naopak měl být stíhán za dezerci.

Případ vyvolal v USA bouřlivou debatu. Šéf náčelníků štábů americké armády generál Martin Dempsey prohlásil, že Bergdahl bude považován "za nevinného až do prokázaní viny". Armáda nicméně podle Dempseye nemíní ignorovat nepřípustné chování a za svou údajnou dezerci může být Bergdahl stíhán.

Bývalý velitel Bergdahlovy jednotky Evan Buetow televizní stanici CNN popsal, že po vojákově zmizení začaly být útoky na jejich základnu ze strany Tálibánu mnohem častější a také přesnější. Prý se proto začali obávat, že zmizelý voják mohl předat informace nepříteli, ať již pod nátlakem, či dobrovolně.

Při rádiovém odposlechu zachytili údajně také konverzaci, ve které Afghánci v nedaleké vesnici mluvili o americkém vojákovi hledajícím člověka mluvícího anglicky, aby mohl komunikovat s Tálibánem. "Slyšel jsem to přímo z úst tlumočníka, který to zaznamenal při odposlechu. Tento příběh je o mnoha dalších věcech než jen o vojákovi, který odešel," dodal Buetow.

Bergdahl se nyní zotavuje v americké vojenské nemocnici v Německu. V USA republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner volá po zahájení kongresového vyšetřování celého případu. Předseda sněmovního výboru pro ozbrojené síly Buck McKeon zase oznámil, že na 11. června předvolal ke slyšení před výborem ministra obrany Chucka Hagela.