Největší americké město New York vyvázlo bez větší úhony z mohutné zimní bouře, kterou v úterý meteorologové očekávali na severovýchodním pobřeží USA.

Ráno místního času (po poledni SEČ) se život ve všech pěti newyorských čtvrtích vrátil do normálních kolejí, obnovena byla i městská hromadná doprava. Meteorologická služba přiznala, že předpověď tentokrát nevyšla.

Šest amerických států na východním pobřeží vyhlásilo kvůli očekávané sněhové bouři nouzový stav. Meteorologická služba hovořila o sílící bouři ohrožující životy, která přinese mimořádnou sněhovou nadílku a vichry o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo zakázal lidem od pondělí 23. hodin místního času (úterý 5 hodin ráno SEČ) vyjíždět na silnice, vyjma případů nouze. Opatření se dotklo i samotného města New York, v němž zůstaly uzavřeny i školy, divadla a úřady, fungovat přestala i OSN. Bouře měla postihnout kolem 60 milionů lidí.

Ráno místního času ale guvernér Cuomo dopravní omezení pro stát i město New York odvolal. Železniční spoje mohou mít ještě zpoždění, ale newyorské metro i příměstská rychlodráha fungují normálně, byť z bezpečnostních důvodů ve víkendovém režimu.

Varování newyorské radnice před "historickou" sněhovou bouří ale přece jen nezůstalo bez následků. Podle webu listu The New York Times byly ráno ulice města ještě liduprázdné, nástupiště hlavního nádraží Grand Central zela prázdnotou a ulice jižního Manhattanu, obvykle v tuto dobu plné spěchajících finančníků, byly pusté.

Guvernér: Jsme rádi, že lidé neumírají

Větší potíže způsobila zimní nadílka jen na východním cípu ostrova Long Island, kde meteorologové zaznamenali vítr o rychlosti 75 kilometrů za hodinu. Komplikace způsobilo počasí i ve státě Connecticut. Na některých místech byla naměřena výška nové sněhové pokrývky kolem 60 centimetrů. Se sněhem se potýká Boston a velká část státu Massachusetts.

Svá dramatická preventivní rozhodnutí z předešlého dne v úterý guvernér Cuomo obhajoval. "Mnohem radši jsem v situaci, kdy nám přeje štěstí, než když ho nemáme a lidé umírají. Vycházeli jsme z nejlepších informací, co jsme měli," řekl guvernér novinářům. S jeho odůvodněním podle televize CNN souhlasil i newyorský starosta Bill de Blasio.

Krizová bezpečnostní opatření odvolal i guvernér sousedního státu New Jersey Chris Christie. Doprava byla v tomto státě obnovena během odpoledne.

Americká národní meteorologická služba přiznala, že její předpověď se minula se skutečností. "Rychle se měnící zimní bouře je obtížné předpovídat, zejména pokud jde o jejich směr. Naše věda urazila velkou cestu, ale v atmosféře je stále příliš mnoho jevů, které jsou pro předpovědi výzvou," upozornili meteorologové.

Bouře se podle jejich nových informací přesunula velmi rychle na východ a sněhová nadílka je mnohem menší, než se původně zdálo.

"Děláme spoustu těžkých rozhodnutí a čekají od nás, že to vyjde. Teď to nevyšlo," řekl listu The New York Times meteorolog Gary Szatkowski.

Američané i další uživatelé Twitteru na zarážející rozdíl mezi předpovědí a realitou reagují fotografiemi z vylidněných ulic, fotomontážemi a ironickými statusy. Mezi oblíbené hashtagy (klíčová slova) se zařadil Snowmageddon 2015 (Sněhový Armagedon).

 
Americká televize CNBC se rozhodla zaměřit na to, kolik asi mohly jednotlivé státní samosprávy zaplatit či spíše tratit za přípravy na sněhovou bouři. Za zavřené obchody, zákaz vyjíždění, zastavení hromadné dopravy mohly podle televize státy na severovýchodním pobřeží přijít o miliony dolarů, dohromady možná i přes miliardu. Opírá se mimo jiné o studii, která tvrdí, že jediný den omezení provozu New Yorku stojí tento stát přes 700 milionů dolarů.