Ministerstvo zahraničí Spojených států podle televize CNN během jednoho nebo dvou dnů doporučí prezidentovi Baracku Obamovi, aby vyškrtl Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus. Obamův mluvčí ale řekl, že v tomto časovém horizontu konečné rozhodnutí neočekává.

Šéf Bílého domu tento týden pojede na panamerický summit, během něhož se setká s kubánským prezidentem Raúlem Castrem.

Když loni v prosinci prezident Obama oznamoval, že Spojené státy normalizují své vztahy s Kubou, nařídil také zkontrolovat, zda má Kuba nadále figurovat na seznamu zemí podporujících terorismus.

Na ten se dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie).

Obamův bezpečnostní poradce Ben Rhodes řekl, že ministerstvo zahraničí prověrku dokončuje, ale kdy se tak stane, je na šéfovi resortu Johnu Kerrym. Rhodes nevylučuje, že Obama se k této věci vyjádří před summitem, který začíná v pátek, nebo během něho.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest uvedl, že první je na řadě ministerstvo zahraničí, ale že by se celá záležitost mohla brzy posunout do další fáze. Nicméně konečné rozhodnutí ohledně Kuby a jejího vymazání ze seznamu zemí podporujících terorismus podle Earnesta tak brzy zase nepadne.

To, že se Kuba stále nachází na seznamu, je zásadní překážkou na cestě k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

Její vyškrtnutí by podle agentury AP bylo jednou z největších událostí od 17. prosince, kdy Obama a Castro oznámili, že se pokusí obnovit diplomatické vztahy.

Nicméně podle Rhodese znovuotevření ambasád v obou zemích jen tak rychle nepřijde. "Když máte dvě země, které spolu přes 50 let nemluvily, je třeba se dostat přes spoustu věcí," řekl Rhodes.

Obama přislíbil, že jakmile dostane doporučení Kubu ze "společnosti" států podporujících terorismus vyřadit, bude jednat rychle.