O nominaci na prezidentského kandidáta za americkou Demokratickou stranu se rozhodl ucházet i nezávislý levicový senátor Bernie Sanders ze státu Vermont. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Sanders je nejdéle sloužícím nezávislým členem Kongresu, hlasuje převážně spolu s demokraty. Vedení demokratů podle agentury Reuters jeho zájem o křeslo v Bílém domě přivítalo.

Sanders při středečním oznámení svého rozhodnutí zapojit se do boje o prezidentské křeslo v roce 2016 řekl, že jeho model "demokratického socialismu" a boj proti velkým penězům v politice určitě podpoří hodně pracujících středních a nižších vrstev. 

Ve svém úsilí bude soupeřit s bývalou první dámou a exministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou. Ta je považována za výrazně favorizovanou uchazečku o prezidentský post z demokratického tábora. Otevřeně ji podpořil i demokratický prezident Barack Obama, který podle volebních pravidel už nemůže usilovat o třetí mandát.

"Nejsem miliardář," zdůvodnil v rozhovoru se stanicí MSNBC své rozhodnutí ucházet se o demokratickou nominaci. "Kandidovat mimo systém dvou stran by vyžadovalo obrovské sumy peněz," řekl. Dodal také, že v kampani bude vystupovat jako "nezávislý demokrat".

"Lidé by mě neměli podceňovat," řekl Sanders agentuře AP. "Kandidoval jsem mimo dvoupartajní systém a porazil republikány i demokraty. Víte, myslím si, že poselství, které mělo ohlas ve Vermontu, může mít ohlas v celé zemi," doplnil. 

"V poslední době jsme svědky toho, že běžný člověk pracuje déle a za menší mzdu, jsme svědky obrovského nárůstu v příjmech nejbohatších, které jsou dnes na hranici obscénnosti," osvětlil Sanders důvody své kandidatury. "Naše zmanipulovaná ekonomika teď slouží bohatým a mocným, nikoli běžným Američanům. Naše země přece nepatří hrstce miliardářů," uzavřel.

Bernie Sanders je syn polských imigrantů, který se živil jako prodavač barev v newyorském Brooklynu, a platí za představitele dělnické třídy. Než by zvolen do dolní komory amerického Kongresu, působil jako starosta města Burlington. Od roku 2006 zastupuje stát Vermont v Senátu. 

Očekává se, že Sanders upoutá pozornost voličů demokratické senátorky Elizabeth Warrenové ze státu Massachusetts, která se do prezidentského klání nejspíš nezapojí. Sanders oznámil, že vydá seznam "velmi konkrétních opatření". Mezi nimi zvýšení daní pro nejbohatší Američany a korporace nebo zrušení školného na státních vysokých školách. Sanders v minulosti často kritizoval takzvané smlouvy volného obchodu a bojoval za větší regulaci Wall Street a bankovního sektoru. 

V táboře republikánů se očekává dramatické soupeření ve stranických primárkách. O republikánskou nominaci se prozatím oficiálně uchází senátoři Rand Paul, Ted Cruz a Marco Rubio a očekává se, že se do souboje brzy zapojí například také bývalý floridský guvernér Jeb Bush či guvernér Wisconsinu Scott Walker.