Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve středu jasnou většinou hlasů schválila omezení masového sběru dat o telefonní a internetové komunikaci tajnými službami, který má významně zmenšit rozsah pravomocí Národní agentury pro bezpečnost (NSA) čelící kritice po předloňské špionážní aféře. O návrhu by měl ještě hlasovat Senát, jehož republikánské vedení se však snaží zablokovat jeho projednávání a tím přijetí zákona zabránit, uvedla agentura Reuters.

Návrh zákona označovaného jako Freedom Act podpořilo 388 členů sněmovny, proti bylo 88. Podle jeho zastánců je hlavním smyslem výrazně omezit počet případů, kdy budou rozvědky moci shromažďovat údaje o komunikaci obyvatel země. Místo masového sběru dat se sledování údajů o telefonátech a e-mailech omezí na jednotlivé případy lidí, kteří budou splňovat mnohem přesněji vymezené podmínky než dnes.

"Jeden soudní příkaz již nebude moci povolit program masového sběru, ať již údajů o telefonátech či jiných dat," přivítal schválení návrhu komunikační expert Peter Swire, člen poradní komise pro reformu NSA jmenované prezidentem Barackem Obamou.

Jak dopadne jednání o návrhu v horní komoře Kongresu však není jisté. Vůdce republikánské většiny Mitch McConnell dal spolu s dalšími významnými republikány najevo, že je pro zachování stávajících pravidel. Ty umožňuje zákon známý jako Patriot Act přijatý po útocích z 11. září 2001, jehož platnost však vyprší na začátku června. McConnell se nechal slyšet, že by byl pro její prodloužení. 

Návrh omezující nejen sběr dat o komunikaci, ale i dalších údajů tajnými službami, je reakcí na předloňská odhalení Edwarda Snowdena. Bývalý bezpečnostní expert NSA vyslal do světa obrovské množství utajovaných dat, které NSA shromažďovala, a vyvolal tak mezinárodní skandál. Snowden, který se uchýlil do ruského azylu, je v USA trestně stíhán.

Pokud by návrh schválený sněmovnou v této podobě přijal i Senát, prezident Obama jej podepíše.