Americké a kubánské školy a univerzity chystají výměnné programy studentů, což bylo ještě nedávno nemyslitelné. Umožnila to obnova diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, které chtějí své ambasády navzájem otevřít 20. července. Americké univerzity už podle agentury AP plánují studijní pobyty na Kubě a školy obou zemí začínají pracovat na společných výzkumných projektech.

V USA se o spolupráci s Kubou zajímá Auburnská univerzita v Alabamě, Pensylvánská univerzita, Columbijská univerzita i Kalifornská státní univerzita. Auburnská univerzita se dohodla na pětiletém výměnném studijním programu se zemědělskou univerzitou v Havaně. Floridská univerzita má dlouhodobé plány spolupráce a chce na Kubě otevřít jeden kampus.

USA letos zjednodušily pravidla pro vycestování na Kubu. Cestovat za účelem turistiky je sice stále zakázáno, ale vyjet v rámci vzdělávacího programu už je jednodušší, protože odpadly dlouhé administrativní formality.

Podle děkana Brandeisovy univerzity Bruce Magida to vyvolalo v akademických kruzích atmosféru "zlaté horečky". Zájem je o mnoho oborů od architektury po zemědělství, největší je o ekonomické obory. Američané mají zájem studovat vývoj kubánského hospodářství a také podchytit budoucí podnikání, pokud USA zruší dosud stále platné obchodní embargo.

Ředitel institutu pro management a mezinárodní studia na Pensylvánské univerzitě Mauro Guillen řekl, že mnoho jeho studentů má zájem jet na Kubu, "ne protože se chtějí něco dovědět o tomto úžasném místě, ale protože předpokládají, že tam začnou podnikat".

Guillen také připomněl, že "Kuba má školství zřejmě na nejlepší úrovni v Latinské Americe, úroveň vzdělání Kubánců je relativně vysoká a bude úžasné, pokud se je podaří přilákat do amerických škol".

Omar Concepción, který studuje fyziku na Havanské univerzitě, řekl, že jazykově jsou Kubánci dobře připraveni, "protože se dva roky učí anglicky". "Ve fyzice jsou Američané velmi pokročilí a studovat v USA by bylo velmi přínosné," sdělil. Kubánci ale nemají většinou na studium v USA peníze, takže budou muset žádat o finanční pomoc. Mnoho amerických vyšších škol už oznámilo, že bude ochotno přispívat na výuku Kubánců, které na studium přijmou.

Ředitel institutu pro kubánská studia na Floridské univerzitě Jorge Duany tvrdí, že překážkou akademických kontaktů zůstává obchodní embargo. Mnoho profesorů bude mít kvůli němu problémy prodat nebo prezentovat své vědecké práce. Kubánský režim navíc univerzity i profesory striktně kontroluje.

"Američtí vědci jsou zvyklí říkat, co si myslí o čemkoli, a nic se jim nestane. Kubánská společnost je jiná," řekl Duany.

Další překážkou může být odlišná úroveň služeb, například dostupnost internetu.