Dva e-maily, které Hillary Clintonová jako ministryně zahraničí odeslala ze svého soukromého serveru a které byly dodatečně přísně utajeny, zachycují debatu ohledně novinového článku o operacích amerických bezpilotních letounů a výměnu názorů, která by se mohla vztahovat k přísně utajeným materiálům. Agentuře AP to v pátek řekli američtí představitelé, vyhodnocující korespondenci přední uchazečky o demokratickou nominaci do Bílého domu.

Aféra okolo používání soukromého e-mailového účtu v době šéfování americké diplomacii by mohla mít vážné důsledky pro šance Clintonové v rozbíhající se kampani před prezidentskými volbami v příštím roce. Republikáni počínání Clintonové vykládají jako důkaz, že si ohledně státních tajemství počínala přinejmenším nedbale, anebo ještě hůře.

Clintonová tento týden souhlasila s předáním soukromého serveru do rukou FBI. V pondělí generální inspektor 17 zpravodajských agentur Kongresu řekl, že dva ze 40 e-mailů v náhodném vzorku z 30 tisíc e-mailů Clintonové, které dalo ministerstvo zahraničí přezkoumat, obsahovaly informace označované za přísně tajné. Tyto dva e-maily byly podle zmíněných zdrojů utajeny po konzultacích s CIA.

Představitelé, kteří hovořili s AP pod podmínkou anonymity, působí ve zpravodajských službách. Nechtěli zacházet do detailů ohledně obsahu e-mailů vzhledem k utajení. Uvedli však, že sama Clintonová nepředávala citlivé informace a že nic v e-mailech nepůsobí jako jasný odkaz na odposlechy či jiné důvěrné metody zpravodajské práce.

Výměna názorů na operace bezpilotních strojů začíná podle těchto představitelů kopií novinářského článku o tomto programu CIA, zaměřeném proti teroristům v Pákistánu i jinde.

Ačkoliv je program tajný, dobře se o něm ví a často se o něm mluví. Kopie článku obsahuje narážky na tajné informace a poradce Clintonové věc podává způsobem, který by mohl být chápán jako potvrzení. Nicméně někteří zpravodajci e-mail charakterizovali jako nejasný.

Druhý e-mail, vyhodnocovaný generálním inspektorem zpravodajské komunity Charlesem McCulloughem, vypadá podezřeleji. Ve zprávě sice "neuniklo" nic z utajovaných dokumentů, avšak podle zmíněných zdrojů se názory lišily: někteří experti mínili, že by e-mail mohl nesprávně odkazovat k vysoce utajovaným materiálům, zatímco další se domnívali, že jde o klasický případ situace, kdy různí lidé různými cestami dospějí ke shodným zjištěním.

Tyto e-maily vyšly najevo poté, co senátor Chuck Grassley oznámil, že inspektor McCullough našel čtyři "přísně tajné" e-maily na serveru, který Clintonová jako ministryně používala. Dva z e-mailů byly předány ministerstvu zahraničí k vyhodnocení, ale další dva byly podle senátora skutečně "Top Secret".

Mluvčí Clintonové Jennifer Palmieriová zdůraznila, že Clintonová směla používat vlastní e-mailový účet a že pro utajované záležitosti používala vládní e-mail, stejně jako většina diplomatů. Ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že ještě není jasné, zda sporné materiály mají být vůbec považovány za utajované.

Clintonová čelí především ze strany republikánské opozice kritice za možné ohrožení národní bezpečnosti. Z používání soukromého e-mailového účtu se stala velká otázka v prezidentské kampani.

Clintonová uvedla, že smazala asi polovičku z 60 tisíc e-mailů, které rozeslala během svého působení v čele diplomacie, protože je považovala za soukromé.