První věc, kterou spatří zákazníci, když vejdou do obchodu se zbraněmi ve městě Roseburg, je kartonová figurína amerického prezidenta Baracka Obamy v životní velikosti. Na hlavě má uvázaný blízkovýchodní šátek a na hrudi připnutou placku s nápisem "Prodejce zbraní roku", napsala agentura Reuters.

Obchod leží jen 16 kilometrů od dějiště posledního školního masakru, při němž ve čtvrtek střelec zabil devět lidí a devět dalších zranil. A zákazníci i prodavači shodně vyjadřují hrůzu a šok ze střelby. Zároveň ale odmítají prezidentův argument, že problém představují střelné zbraně.

V pátek, kdy se řada zákazníků v obchodě připravovala na dnešní začátek sezóny honů na vysokou zvěř, se tu hovor točil převážně kolem Obamovy čtvrteční výzvy zpřísnit zákony o držení střelných zbraní. Nikomu se ale tento nápad nelíbil.

Don Sheldon, dvaapadesátiletý policista z města Winston, které na jihu sousedí s Roseburgem, řekl, že když zastaví člověka a zjistí, že má povolení k držení zbraně, poděkuje mu. "Protože tím uplatňuje své ústavní právo," dodal Sheldon. Střelec z Roseburgu, který byl zabit při přestřelce s policií, žil právě ve Winstonu.

Prezident Obama v emotivním projevu po střelbě prohlásil, že by Spojené státy měly ztížit vyšinutým střelcům přístup ke zbraním, a zařadit se tak mezi ostatní vyspělé země.

"Nejsme jedinou zemí na světě, kde žijí vyšinutí lidé. Ale jsme jedinou vyspělou zemí, kde každých několik měsíců dojde k podobné masové střelbě," uvedl viditelně rozhněvaný šéf Bílého domu, podle něhož se již Američané stávají vůči podobným tragédiím netečnými.

Mocná lobby majitelů zbraní

To byla ale ta poslední věc, jakou by lidé, jako je policista Sheldon, chtěli slyšet. "Už mě unavuje, jak mi vláda pořád říká, co bych měl dělat," dodal.

Šestašedesátiletý zákazník Thomas Adair je střeleckým instruktorem a jeho názor zní, že ozbrojeno by naopak mělo být co nejvíc lidí - a měly by být zrušeny zóny bez střených zbraní, jakými jsou například školy.

Tím vyslovil další názor převládající v roseburgském obchodě: Kdyby mohli mít studenti u sebe zbraň, někdo z nich mohl ve čtvrtek zastavit střelce dříve.

S tím souhlasí i Sheldon, podle něhož by více místních obyvatel mělo být ozbrojeno. "Ochránci zákona nemohou být všude," řekl a dodal: "Většina z nás policistů to vnímá stejně."

Obama se pokoušel prosadit zpřísnění zákonů už po masakru na základní škole v Newtownu v Connecticutu, kde před téměř třemi lety zemřelo 26 lidí. Mocná lobby majitelů zbraní však změnu v Kongresu zablokovala.