Výsledky souboje v demokratických primárkách v Kentucky jsou příliš těsné na to, aby se dal určit jasný vítěz. Hillary Clintonová se už nicméně prohlásila vítězkou klání.

V Oregonu po sečtení zhruba poloviny hlasů vede vermontský senátor Bernie Sanders. Oregonské republikánské primárky vyhrál Donald Trump, který je už ale bez soupeřů. Ted Cruz a John Kasich, kteří již kampaň ukončili, i tak ale získali několik delegátů.

Republikáni se s Trumpem v čele vydali do neznáma. Možná dojde k jejich rozštěpení - čtěte ZDE

Po sečtení 99 procent hlasů z kentuckých primárek vede se 46,8 procenta bývalá ministryně zahraničí, ale Sanders za ní zaostává jen o 0,5 procentního bodu. Clintonová se nicméně již prohlásila za vítězku klání, když na Twitteru napsala: "Právě jsme zvítězili v Kentucky! Děkuji každému, kdo hlasoval. Společně jsme vždy silnější." Také zástupkyně kentucké vlády ve vysílání CNN neoficiálně potvrdila, že Sanders už nemá šanci výsledek zvrátit a Clintonovou porazit.

Z primárek v Kentucky, kde se delegáti rozdělují proporčně, si oba demokratičtí uchazeči o křeslo v Bílém domě odnesou přinejmenším 25 delegátů, informovala agentura AP.

Hillary Clintonová tak má po kentuckých primárkách na svém kontě už 2265 a Sanders 1498 delegátů. K získání demokratické nominace je zapotřebí 2383 delegátských hlasů.

V oregonských demokratických primárkách je sečteno zatím necelých 80 procent hlasů. Sanders, který vede s 53,3 procenta hlasů nad Clintonovou o 8,4 procentního bodu, se však považuje za jasného vítěze. I zde se hlasy rozdělí proporčně.

"Oregone, společně čelíme prakticky celému demokratickému establishmentu. Děkuji za výrazné vítězství!" napsal na Twitteru Sanders.

 

 

Pro Sanderse vítězství v Oregonu, o kterém nepochybují ani americká média, znamená v závěru demokratických primárek a stranických hlasování důležitou výhru, neboť Clintonovou porazil v uzavřeném hlasování, což se mu dosud nedařilo. V uzavřených primárkách mohou hlasovat pouze registrovaní členové strany, což pro vermontského senátora, který byl zvolen jako nezávislý, představuje nevýhodu.

Senátor, který čelí stále hlasitějším výzvám k odstoupení z kampaně, se odmítá vzdát a tvrdí, že o kandidátovi rozhodne až červencový nominační sjezd strany. Doufá totiž, že se k němu nakonec přikloní takzvaní superdelegáti, kteří se při hlasování nemusí řídit primárkovými výsledky. Takřka všichni superdelegáti již ale předem vyslovili podporu Clintonové.

Republikáni pro Oregon vyčlenili 28 delegátů, Trump jich po sečtení téměř 90 procent hlasů získal nejméně 17 a Cruz s Kasichem shodně po třech. Hlasy pro Trumpovy protikandidáty, kteří se z boje stáhli, jsou vnímány jako protestní a nominaci realitního magnáta s největší pravděpodobností neohrozí. Miliardář ke kandidátskému statusu potřebuje 1237 delegátů, prozatím jich podle propočtu AP získal 1160. Chybějících 77 delegátů zcela jistě obdrží do 7. června, kdy republikánské primárky skončí kláním v pěti státech.