Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance varoval před Donaldem Trumpem jako příštím americkým prezidentem.

Trumpovo vítězství by podle něj oslabilo NATO i transatlantické vztahy, protože Trump v kampani dává najevo, že by snížil americké zahraničněpolitické angažmá. USA je ale podle Rasmussena stále jediný stát, který může hrát roli světového policisty.

"Potřebujeme světového četníka," řekl Rasmussen v rozhovoru pro německou veřejnoprávní stanici ZDF. "A Spojené státy jsou jediným spolehlivým a žádoucím kandidátem na tuto pozici. Proto jsem rozhodným zastáncem amerického vedení ve světě."

Kdyby USA pod Trumpovým vedením omezily své zapojení v zahraniční politice, vzniklo by podle Rasmussena "mocenské vakuum, které by zaplnili padouši tohoto světa včetně (ruského prezidenta Vladimira) Putina."

Vztahu s Ruskem se dánský politik, který stál v čele aliance v letech 2009 až 2014, v rozhovoru věnoval podrobněji. Kritizoval třeba fakt, že Trump uznává ruského prezidenta a že už dříve naznačil, že by uznal ruskou anexi Krymu.

"Jeho (Trumpovy) výroky jasně ukazují, že by byl vůči Rusku měkký, a to by oslabilo NATO," řekl Rasmussen. S Ruskem je sice třeba spolupracovat, zároveň je ale třeba vystupovat vůči němu pevně, aby dávalo přednost vyjednávání, a ne konfrontaci. Rusko by mělo vidět, že proti němu stojí jednota západních zemí, protože jen tak lze Moskvu přimět ke spolupráci, prohlásil někdejší generální tajemník NATO.

"Proto se obávám, že Trumpův postoj vůči Putinovi a Rusku povede k oslabení naší organizace a k další konfrontaci mezi Západem a Ruskem," prohlásil Rasmussen a dodal, že Trump svými prohlášeními vyvolává velké pochybnosti o americké připravenosti k obraně v rámci NATO. Rasmussen poukázal na to, že Trumpův stoupenec Newt Gingrich označil Estonsko, pobaltského člena NATO, za "předměstí Petrohradu".

Rasmussen řekl, že jeho obavy sdílí mnoho vysoce postavených činitelů NATO a že Trumpova politika by oslabila nejen NATO a USA, ale celou západní civilizaci.