Když Donald Trump ve svém newyorském mrakodrapu Trump Tower pronášel jako nově zvolený americký prezident svůj první projev, po boku mu stáli dva lidé. Po pravé ruce jeho viceprezident, guvernér Indiany Mike Pence, po levé nikoliv jeho žena a budoucí první dáma Melania, ale Trumpův desetiletý syn Barron. Ten se na rozdíl od jeho čtyř starších dětí objevoval na veřejnosti během kampaně zřídka, nastoupil až v okamžiku vítězství.

Své čtvrté dítě, které má se slovinskou modelkou Melanií Knaussovou, pojmenoval na první pohled nezvykle. Jméno Barron ale newyorského magnáta fascinuje a provází už od začátku kariéry. Pseudonym John Barron po celá osmdesátá léta Trump příležitostně využíval, když se vyjadřoval do médií a nepřál si, aby bylo jasné, že se jedná o něj.

Jak píšou v letos vydané knize Trump Revealed reportéři amerického deníku Washington Post Marc Fisher a Michael Kranish, newyorský magnát vystupoval také pod krycím jménem John Miller, jako Barron nebo Baron ale mluvil častěji. Jeho alterego přicházelo na scénu, když potřeboval vypustit ostré vyjádření nebo podsunout do médií různé zprávy o sobě.

Tituloval se jako viceprezident Trumpovy společnosti, jeho mluvčí nebo zástupce. A média zásoboval třeba historkami ze svého milostného života a informoval je o tom, které atraktivní slavné ženy se o něj zajímají.

Pod jménem John Barron také například médiím vysvětloval, proč nechal zničit vzácné art deco sochy, které předtím přislíbil muzeu umění.

Nebo vyhrožoval soudem právníkovi zastupujícímu polské imigranty, které nelegálně zaměstnával na stavbě své monumentální věže a kteří žádali doplatit mzdy.

Přestože měli novináři podezření, že se jedná o stejnou osobu, Trump celou dobu popíral, že by volal do médií jako John Barron. Až v roce 1990 u soudu pod přísahou připustil: "Věřím, že jsem příležitostně toto jméno použil." Situaci se pak snažil zlehčovat třeba prohlášeními, že "mnoho lidí přece využívá pseudonymy, například Ernest Hemingway", jak uvádí deník Washington Post.

Poté, co vyšla pravda s falešným jménem najevo, přinesla americká tisková agentura AP příběh skutečného muže jménem John Baron.

Konzultant v poradenské firmě z Denveru pojal celou situaci s humorem a Trumpovi poslal dopis, kde ho žádal, zda nechce zvážit pozvání jeho matky do New Yorku na oběd.

"Koneckonců je to ona, kdo přišel se jménem, které nám oběma přineslo tolik úspěchů," napsal skutečný Baron Trumpovi.

Deník Washington Post, který mimochodem podpořil před volbami Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou, také poznamenal, že si "trik s falešným mluvčím" vypůjčil Trump od svého otce Freda. Ten se zase čas od času vydával za "pana Greena".

Jménem Barron je Trump zjevně posedlý. Když se po úspěchu realityshow The Apprentice sešel s hollywoodským televizním scenáristou Gayem Walchem, aby se s ním domluvil na sepsání seriálu The Tower (Věž) o Trumpově životě a díle, dal mu jedinou podmínku: Hlavní postava se bude jmenovat Barron. Příběh magnáta, který staví nejvyšší věž na světě, se nakonec nikdy nenatočil, protože producentům připadal slabý.

Ještě letos se ale Trump nechal slyšet, že by si přál, aby seriál nakonec vznikl.