Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis.

Je podle něj ale správné, aby ti, kdo z aliance profitují, nesli také svou část zodpovědnosti.

"Prezident Trump se ujal úřadu a dal NATO svou plnou podporu," prohlásil Mattis. Nový šéf Bílého domu je podle něj zároveň přesvědčen, že aliance se musí přizpůsobit dnešní situaci ve světě a hrozbám, kterým čelí.

"Je to férový požadavek, chtít, aby všichni ti, kdo mají prospěch z nejlepší aliance na světě, nesli příslušnou část nezbytných nákladů na ochranu naší svobody," poznamenal také americký ministr obrany. Podobně mluvil Mattis už ve středu, kdy v Bruselu na setkání představitelů NATO varoval, že pokud evropští členové nezačnou na obranu vydávat více peněz než dosud, USA by mohly utlumit své spojenecké závazky.

Mattis v pátek také vyjádřil přesvědčení, že bezpečnost v dnešním světě nedokáže zajistit žádná země osamoceně, ale je to možné jen v týmu.

Transatlantická vazba je podle něj nadále silná a článek číslo 5 smlouvy NATO o kolektivní obraně zůstává zásadním závazkem ze strany Spojených států.

Článek číslo 5 stanoví, že ozbrojený útok proti jedné nebo více členským zemím NATO bude považován za útok proti všem. Ostatní členské země mají povinnost napadenému státu nebo napadeným státům pomoci.

K jednotě v pátek země NATO vyzval vlivný americký senátor a častý Trumpův kritik John McCain. Zdůraznil také nutnost bojovat nadále za myšlenku Západu, která se zrodila po druhé světové válce a přinesla dobrý světový řád. Není možné se jí vzdát, protože by to bylo přesně to, co chtějí naši nepřátelé, míní.

"Dokud v Západ budou věřit odvážní lidé, přetrvá," řekl McCain, podle něhož je idea Západu nadále otevřená osobám nebo národům, které přijmou jeho základní hodnoty, kterými jsou demokracie, respekt k základním lidským právům nebo k vládě práva.

McCain v pátek také poznamenal, že náhlá rezignace poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna ukazuje na zmatky v Trumpově administrativě. Vzhledem k tomu, že si Trump protiřečí, naučil se prý McCain sledovat jeho skutečné kroky, nikoliv slova.