Americké ministerstvo spravedlnosti pověřilo bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera, aby vedl zvláštní vyšetřování možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci předvolební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem ovlivnit loňské prezidentské volby. Podle Trumpa by mohl Mueller případ velmi rychle uzavřít a prokázat, že k žádné takové spolupráci nedošlo. Politici i komentátoři se vesměs shodují, že Muellerovo jmenování pomůže vyjasnit chaotickou kauzu poznamenanou řadou úniků nepotvrzených informací do médií.

Podle agentur AP a Reuters byl Mueller vybrán jako nezávislý vyšetřovatel uprostřed rostoucího tlaku opozičních demokratů, aby se prověření celého případu ujal někdo mimo resort spravedlnosti v naději na objektivnější vyšetření záležitosti. Dvaasedmdesátiletý právník a veterán z vietnamské války Mueller, který vedl FBI 12 let za prezidentů George Bushe mladšího a Baracka Obamy, oznámil, že jmenování přijímá a slíbil úkol splnit co nejlépe dle svých schopností.

Trump minulý týden nečekaně odvolal dosavadního šéfa FBI a Muellerova nástupce Jamese Comeyho, což zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. V médiích se však objevily spekulace o tom, že Comeyho odchod by mohl souviset s vyšetřováním možných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb v USA.

"Moje rozhodnutí neznamená, že došlo k zločinu nebo že je nutné trestní stíhání," oznámil ve středu náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. Zároveň dodal, že považoval za nutné, aby americký lid měl úplnou důvěru ve výsledek vyšetřování.

Média informovala, že Trump chtěl po Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Možný ruský vliv na volby prošetřuje několik kongresových výborů, které si předvolaly Comeyho ke slyšením, na nichž chtějí řešit mimo jiné jeho konverzaci s Trumpem, během níž na něj prezident údajně kvůli Flynnovi tlačil.

Zatímco demokraté, kteří jmenování nezávislého vyšetřovatele požadovali už od odvolání Comeyho, přijali zprávu se zadostiučiněním, republikáni nebyli v jejím hodnocení jednotní. Někteří vyzdvihli Muellerovy kvality, další však vyjádřili obavy nad přílišnou nezávislostí takového vyšetřovatele, který by prý mohl zneužít svého postavení.

Mueller bude mít pravomoci obdobné federálnímu prokurátorovi, bude tedy moci předvolávat svědky či mít přístup ke všem podstatným dokumentům. Vyslechnout může i samotného Trumpa a případně požádat o jeho daňové záznamy, které prezident dlouhodobě odmítá zveřejnit.

"Bude mít obrovskou moc. Muellerova pověst je úctyhodná a bezúhonná," řekla analytička televize CNN Susan Hennesseyová.

I další američtí komentátoři se vesměs shodují, že Muellerovo jmenování může přispět nejen k objasnění kauzy plnící takřka denně první stránky médií, ale i k uklidnění politicky výbušné situace, kdy demokraté i někteří republikáni kvůli údajné snaze o zametání stop zpochybňují Trumpa v roli hlavy státu. Analytici také upozorňují, že pokud dospěje vyšetřovatel k závěru, že Trump s Rusy nespolupracoval, nebudou to moci demokraté zpochybňovat.

V pozici nezávislého vyšetřovatele působil koncem 90. let například Kenneth Starr, který vedl vyšetřování případu intimního vztahu bývalého prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Clinton byl kvůli aféře málem sesazen.

Demokraté si tehdy stěžovali, že Starr překračoval svoje pravomoci.