Ruské ministerstvo zahraničí v pátek vyzvalo Spojené státy, aby do 1. září snížily počet svého diplomatického a technického personálu v Rusku na 455. Kolika osob se toto rozhodnutí bude týkat, zatím nebylo oficiálně oznámeno. Rusko rovněž od 1. srpna uzavře rekreační objekty využívané zaměstnanci amerického velvyslanectví v Moskvě.

Ministerstvo tím reaguje na návrh nových amerických sankcí proti Rusku, které v úterý odhlasovala americká Sněmovna reprezentantů a v noci na pátek i Senát.

Ministři zahraničí Sergej Lavrov a Rex Tillerson se v pátek podle Moskvy shodli, že přes diplomatickou roztržku budou nadále jednat o množství společných témat.

Rusko připravované americké sankce, které ještě musí podepsat prezident Donald Trump, tvrdě kritizuje. List Kommersant již ve čtvrtek napsal, že lze očekávat zavření rekreačních objektů pro pracovníky americké ambasády v Moskvě, jakož i vyhoštění 35 amerických diplomatů z Ruska.

Moskva svůj postup považuje za symetrickou odpověď na obdobné prosincové rozhodnutí bývalého prezidenta USA Baracka Obamy, na které Rusko tehdy nereagovalo v naději, že je nastupující prezident Trump zruší.

Šéf ruské diplomacie Lavrov v pátek telefonicky americkému ministru zahraničí Tillersonovi ozřejmil, že ruskou reakci zapříčinilo "množství nepřátelských kroků Washingtonu", uvedl Lavrovův úřad v prohlášení. Oba ministři se podle Moskvy zároveň shodli, že budou nadále společně jednat o řadě témat, na nichž mají obě strany zájem.

USA ani Rusko oficiálně neoznámily, kolika osob se ruské odvetné opatření bude týkat, podle informací Reuters či Interfaxu to může být až několik stovek lidí.

Z prohlášení ruského ministerstva zahraničí totiž vyplývá, že opatření se bude vztahovat i na osoby, které nemají status diplomata, neboť v dokumentu se hovoří o "diplomatickém a technickém personálu".

"To znamená, že celkový počet zaměstnanců amerických diplomatických a konzulárních úřadů v Ruské federaci musí být snížen na 455 osob," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Podle informací Reuters pracuje na všech amerických zastupitelských misích v Rusku asi 1100 lidí. V tomto počtu jsou zahrnuti nejen občané USA, ale také Ruska. Jen na velvyslanectví USA v Moskvě působí okolo 300 amerických občanů.

Podle zdroje agentury Ria Novosti pracuje v současné době na všech amerických zastupitelských úřadech v Rusku přibližně 600 až 700 osob.

"Snížení jejich počtu tak bude velmi bolestivé," cituje agentura svého spolupracovníka. Podle něj by mělo jít o 200 až 300 příslušníků amerického diplomatického zastoupení.

Ruské ministerstvo zahraničí v pátek současně varovalo, že pokud se Washington rozhodne vyhostit další ruské diplomaty, bude Moskva reagovat obdobně.

Nové sankce proti Rusku, Íránu a Severní Koreji, které schválily obě komory amerického Kongresu, může Trump vetovat nebo do deseti pracovních dnů podepsat. K přehlasování jeho případného veta je zapotřebí dvoutřetinová většina v obou parlamentních komorách, kterou podle všeho stoupenci sankcí mají k dispozici. Trumpovo stanovisko k sankcím není jasné, prezident po zvolení prosazoval vůči Moskvě vstřícnost. Parlamentem odhlasovaný zákon postihuje klíčová odvětví ruského hospodářství a rozšiřuje již platná omezení. Důležité je podle poslanců ustanovení, které brání hlavě státu sankce zmírnit či zrušit bez souhlasu Kongresu. Tuto část Bílý dům považuje za neoprávněný zásah do svých pravomocí.

Sankce se nelíbí Evropské unii, která kritizuje fakt, že američtí zákonodárci v této věci nespolupracovali s Evropou. Brusel se rovněž obává, že americká odvetná opatření ohrozí energetické zájmy EU, mimo jiné budování plynovodu Nord Stream 2.