V ještě nezveřejněném prohlášení amerických vědců stojí, že Američané už teď výrazně pociťují důsledky globálního oteplování.

Zpráva nyní putuje k vládní administrativě, která by měla schválit její oficiální vydání. S Donaldem Trumpem v Bílém se domě se však výzkumníci obávají, že výsledek jejich bádání bude "zamítnut".

"Existuje mnoho důkazů, které demonstrují, že lidská aktivita je primárně zodpovědná za nedávné změny klimatu," stojí v návrhu dokumentu, který se dostal do rukou amerického deníku New York Times.

Prezident Trump i jeho administrativa však lidský vliv na změnu klimatu dlouhodobě zpochybňují.

"Je to napjatá situace. Toto je první případ, kdy analýza takového rozměru přišla až k Trumpovi," řekl deníku New York Times Michael Oppenheimer, profesor na univerzitě v Princetonu.

V pondělí britský deník The Guardian zveřejnil sérii e-mailů zaměstnanců amerického ministerstva zemědělství, ve kterých vedení zasílá svým pracovníkům nový slovník, jaký mají užívat při komunikaci o globálním oteplování.

Například spojení "změna klimatu" je nově v kolonce termínů, kterým se mají zaměstanci vyhýbat. Místo toho mají užívat "extrémy počasí"(weather extremes - pozn. red.).

Únorový e-mail od Bianky Moebiues-Clunové, ředitelky jednoho úseku ministerstva zemědělství, obsahuje termíny, kterým by se měli zaměstnanci ministerstva vyhýbat a nahradit je jinými spojeními.

Mezi další zakázaná slova například patří "vázat uhlík" (sequester carbon - vázání uhlíku je proces, při kterém rezervoáry, kde je uhlík uložen, odstraňují oxid uhličitý z atmosféry - pozn. red.). Pracovníci mají užívat nové spojení "budovat půdní ekologickou látku" (build soil organic matter - pozn. red.).

Podle Meg Townsendové, advokátky z americké neziskové organizace Centrum pro biologickou rozmanitost, tyto činy "odhalují Trumpovu aktivní cenzuru vědy ve jménu jeho politické agendy".

"Fakt, že federální pracovníci musí při informování o vzduchu nebo vodě užívat Trumpův antivědecký slovník, je děsivý a nebezpečný pro Ameriku i celý svět," dodala Townsendová.

Centrum pro biologickou rozmanitost podle deníku The Guardian momentálně kvůli cenzuře slovníku žaluje několik vládních úřadů. 

Žaloba se týká i Agentury pro ochranu životního prostředí, což je mimo jiné jeden z vládních úřadů, který má výše zmiňovanou zprávu od amerických vědců potvrdit.

Katharine Hayhoeová, vědkyně a profesorka na univerzitě v Texasu, která na zprávě o změnách klimatu spolupracovala, ji označila za jednu z vůbec nejobsáhlejších, co kdy byly zveřejněny.

Vědci v ní mimo jiné uvedli, že i kdyby lidstvo okamžitě přestalo produkovat skleníkové plyny, i přesto by průměrná teplota na Zemi vzrostla do konce tohoto století nejméně o dalšího 0,5 Fahrenheita (přibližně 0,3 stupně Celsia).

Prohlášení zdůrazňuje, že podle nových zjištění je lidský faktor za změnu klimatu mnohem odpovědnější, než uváděli ve zprávě z roku 2014.

Například vlny veder v Evropě v roce 2003 nebo rekordní teploty v Austrálii před čtyřmi lety badatelé spojují právě s vlivem člověka, který přispěl k extrémním teplotám. Přestože připouštějí, že to zatím není možné stoprocentně dokázat.

Podle nich je velice pravděpodobné, že více než polovina nárůstu teploty od roku 1951 může být spojena s vlivem člověka.

Studie zdůrazňuje, že k tomu, aby se růst teploty udržel na dvou stupních Celsia, bude nutné významně omezit produkci oxidu uhličitého. Hranici dvou stupňů vědci považují za takovou, která ještě nebude mít pro lidstvo katastrofální důsledky.

Trump již v minulosti opakovaně zpochybňoval pravdivost výzkumů o klimatických změnách. Globální oteplování dokonce na svém Twitteru před pěti lety označil za čínský výmysl. 

Na počátku června tohoto roku Trump také oznámil, že USA odstupují od pařížské klimatické dohody. Uvedl, že dohoda by stála Američany biliony dolarů, zrušila by pracovní místa a brzdila americký průmysl.

Pařížskou dohodu o klimatu v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Základním cílem dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia.