Hurikán Maria postupující Karibikem opět mírně nabral na síle a jeho střed se blíží k ostrovům Turks a Caicos a k jižním Bahamám. Počet obětí bouře, která ničila stovky domů, způsobila lokální záplavy a připravila o elektřinu většinu obyvatel Portorika, stoupl na 32, informovala agentura Reuters. Maria již byla na nejvyšším stupni pětibodové škály hodnotící sílu hurikánu; poté přechodně zeslábla a nyní patří do třetí kategorie.

V současnosti se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) oko hurikánu nachází blízko zámořského území Turks a Caicos.

Doprovází ji vítr o rychlosti až 205 kilometrů v hodině.

Haiti sice živel nezasáhl přímo, v pobřežních oblastech ale podle místních úřadů způsobil vlnobití a poničil řadu jednoduchých a málo odolných příbytků. Podle NHC ale vysoké vlny dorážející na pobřeží Haiti a Dominikánské republiky už začínají klesat.

Dominikánský institut civilního letectví (IDAC) sdělil, že povolil obnovení letového provozu na letištích v Punta Cana, La Romana a na Samaná. Itineráře leteckých společností by se podle tohoto úřadu měly vrátit do normálu v průběhu následujících hodin.

Nejvíce obětí Marii podle agentury Reuters registrují Portoriko (15) a ostrov Dominika (14), přes který Maria přešla v úterý jako hurikán pátého stupně. Dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe a jeden člověk na Amerických Panenských ostrovech.

V Portoriku způsobila větrná smršť smíšená s deštěm patrně nejvýraznější materiální škody. Přinesla lokální záplavy a zcela vyřadila z provozu na celém ostrově rozvodnou síť elektrického proudu, která byla poničena už hurikánem Irma před dvěma týdny.

Úplná obnova dodávek elektřiny bude podle starostky metropole San Juan Carmen Yulinové trvat několik měsíců. Prezident Donald Trump vyhlásil na Portoriku stav přírodní katastrofy, což umožní rychlejší uvolnění peněz z federálních fondů.

Varování bylo kvůli blížící se Marii vydáno rovněž pro jižní Bahamy. Spojeným státům by se na rozdíl od Irmy, devastující před dvěma týdny Floridu, měla vyhnout, meteorologové však zcela nevylučují možnou změnu předpokládané dráhy a doporučili Američanům sledovat její vývoj.