Test nové íránské rakety zpochybnil mezinárodní dohodu s Teheránem o jaderném programu, uvedl americký prezident Donald Trump a obvinil také Írán z tajné spolupráce s KLDR. "Írán právě vyzkoušel balistickou střelu schopnou zasáhnout Izrael. Také spolupracují se Severní Koreou. Opravdu nemáme dohodu," napsal Trump na Twitteru.

Írán v sobotu oznámil, že úspěšně vyzkoušel novou balistickou raketu typu Choramšár. Podle zprávy státní televize má tato střela dolet 2000 kilometrů a může nést několik hlavic. Zasáhnout by tak mohla značnou část Blízkého východu, včetně Saúdské Arábie a Izraele. Informace o raketovém testu rovněž přišla v době velmi napjatých vztahů mezi Íránem a USA. Za provokaci vůči USA a Izraeli označil krok Teheránu izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman.

Írán v pátek prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém balistickém programu a posílí své vojenské schopnosti navzdory tlaku Spojených států. Ujistil o tom íránský prezident Hasan Rúhání na vojenské přehlídce v Teheránu.

"Posílíme naši obranu a vojenské schopnosti, ať už se vám to bude líbit, nebo ne," řekl Rúhání, který tak podle agentury AP narážel na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na zasedání Valného shromáždění OSN.

Trump v projevu označil Írán za "zkorumpovanou diktaturu", jež se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět.

Americký prezident Trump při své předvolební kampani mimo jiné ostře napadal dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem. Írán se v ní zavázal k omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Dohoda nezakazuje Íránu vyvíjet rakety, ale rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která ji potvrdila, žádá od Teheránu, aby nevyvíjeli střely schopné nést jaderné hlavice, poznamenala agentura AFP.

Trump označoval tuto dohodu za nejhorší, jaká kdy byla podepsána, a hrozil, že ji nechá zrušit. V úterý na zasedání Valného shromáždění OSN tento názor v zásadě zopakoval.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nicméně minulý měsíc uvedla, že Írán své závazky z jaderné dohody v zásadě dodržuje.

Stoupenci dohody z roku 2015 tvrdí, že mezinárodní dohled zajistí, aby Írán nevyráběl jaderné bomby. Teherán tvrdí, že jaderné zbraně nevyvíjí.

Trump má do poloviny října sdělit Kongresu, zda Írán plní své závazky z dohody. Pokud oznámí, že Teherán tak nečiní, Kongres bude moci proti Íránu opět uvalit sankce.