Nosná raketa Antares 230 s lodí Cygnus na špici měla původně odstartovat 11. listopadu, NASA však start o den odložila se zdůvodněním, že ve vzdušném prostoru kosmodromu Wallops Flight Facility (Virginie) se objevilo neznámé letadlo. K Mezinárodní kosmické stanici ISS proto loď nedorazila podle původního plánu v pondělí, ale až v úterý 14. listopadu.

Loď Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK je bezpilotní a slouží k dopravě zásob a vědeckého nákladu pro experimenty na ISS. Ta nyní létá v plném obsazení se šesti astronauty na palubě; posádku tvoří tři Američané (Randolph Bresnik, Mark Hei a Joseph Acaba), dva Rusové (Sergej Rjazanskij a Aleksandr Miskurin) a Ital Paol Nespoli.

Co dělají bakterie ve stavu beztíže

Bezpilotní lodě Cygnus nemají zařízení pro přistávání na stanici, posádka ISS je tedy musí po "zaparkování" v bezprostřední blízkosti uchopit pomocí robotického ramene a připojit ke stykovacímu uzlu. Teprve pak bude možné náklad vyložit.

Při nynější misi je součástí nákladu (kromě zásob pro stanici) například zařízení pro zkoumání chování mikroorganismů v podmínkách mikrogravitace (jejich odolnosti vůči antibiotikům nebo schopnosti některých druhů vázat vzdušný dusík a předávat ho vyšším rostlinám), pokusy s pěstováním rostlin ve vesmíru a technika pro testování komunikace na velké vzdálenosti. Do toho patří i minisatelit Cube Sat opatřený zmenšenou verzí systému pro přenos dat pomocí laseru.

S ISS zůstane Cygnus spojená do 4. prosince. Na rozdíl od bezpilotních lodí Dragon konkurenční společnosti SpaceX neumí měkce přistát na Zemi, posádka stanice ji proto naloží odpadky a Cygnus shoří v atmosféře.

Současná mise je v pořadí celkem devátým (a osmým úspěšným) letem kabiny Cygnus. Společnost Orbital ATK lodě pojmenovává podle zesnulých astronautů, nynější mise proto dostala jméno Eugena Cernana, který zemřel letos v lednu ve věku 82 let. Cernan byl v rámci mise Apollo 17 posledním člověkem na povrchu Měsíce. Jeho rodiče pocházeli z někdejšího Československa; matka Rose Cihlářová měla české kořeny, otec Andrew slovenské.

Náklaďák na oběžnou dráhu

Bezpilotní kosmická loď Cygnus (Labuť) vznikla v rámci snahy NASA přenést část svých aktivit na soukromé výrobce v rámci programu Commercial Orbital Transportation Services (COTS) ohlášeného v lednu 2006. Ten spočívá v investici 800 milionů dolarů do vývoje a letů zásobovacích dopravních prostředků u soukromých firem. Orbital Science Corporation (později přejmenovaná na Orbital ATK) z něj roku 2008 dostala 170 milionů dolarů a o tři roky později získala kontrakt na dalších 288 milionů dolarů. Vyvinula za ně systém nosné rakety Antares a bezpilotní lodi Cygnus, což jí v září 2011 vyneslo smlouvu na zásobovací lety k ISS v hodnotě 1,9 miliardy dolarů.

Loď se skládá ze dvou modulů. V servisním jsou motory, řídicí technika a nádrže, dopravní je určený pro vlastní náklad a udržuje se v něm atmosférický tlak. Na jeho vrcholu je spojovací uzel s průlezem pro připojení k ISS. K válci jsou připevněné dva solární panely s maximálním výkonem 3,5 kW.

Současná mise je druhým letem vylepšené kabiny (verze Enhanced), která má tvar válce o průměru tři metry vysokého 6,2 metru s prázdnou hmotností 1,8 tuny. Při použití nosiče Antares 230 (rovněž dílo Orbital ATK) unese 3,2 tuny nákladu.

Kabiny Cygnus poletí k ISS ještě třikrát; naposledy roku 2019. Na rozdíl od svých konkurentů v nákladní dopravě do vesmíru (SpaceX a Boeing) nemá Orbital ATK v úmyslu ji přeměnit na pilotovanou loď. Těžiště aktivit společnosti leží v oblasti aerokosmických systémů pro armádu, v současnosti zaměstnává přibližně 12 tisíc lidí a její čistý zisk za loňský rok činil 298 milionů dolarů.