Boj amerického Pentagonu s obezitou vojáků může vyvolat nežádoucí skandál a nemalé bezpečnostní ohrožení. List The Washington Post v pondělí upozornil na mapu dostupnou na internetu, která lokalizuje uživatele bezdrátových fitness náramků po celém světě. V bojových zónách může podle expertů odhalit přítomnost amerických komand.

Americké ministerstvo zahraničí před několika lety začalo popularizovat užívání náramků, které monitorují sportovní aktivity nositele. S pomocí navigačního systému GPS umožňují i jeho lokalizaci, pokud se uživatel přihlásí do příslušného programu. Pentagon si sliboval, že touto cestou vylepší fyzičku příslušníků ozbrojených sil, mezi nimiž se nebezpečně začala šířit obezita.

V roce 2013 dokonce ministerstvo rozdalo vojákům 2500 kusů náramků Fitbit, které jsou v prodeji i v Česku. Když se navigační informace rozhodla zpracovat internetová společnost Strava, vznikla mapa dostupná uživatelům od loňského listopadu. Mapy si všiml jistý australský student, který zkoumá bezpečnostní situaci na Blízkém východě.

V exponovaných místech, jako je západní Evropa nebo východ USA, mapa příliš informací nepodává, protože uživatelů označených světelným bodem je příliš mnoho a technicky vyspělé regiony září prakticky celé. V bojových zónách, jako je Afghánistán, Sýrie nebo Irák, je ale mapa temná - s výjimkou několika světlých bodů, které mohou signalizovat přítomnost americké jednotky. Jednotlivé zářící body jsou při bližším zkoumání i v místech, kde se o operacích vojáků z USA nevědělo.

The Washington Post poznamenává, že může jít i o příslušníky misí OSN, vojáky z jiných států nebo pracovníky humanitárních organizací. Není ale prý obtížné určit místa, kde lze vojenskou aktivitu USA předpokládat, a pak pátrat po doplňujících údajích. Na známých základnách USA lze navíc vysledovat rozmístění objektů, režim služeb nebo trasy zásobování.

Na sociálních sítích už se objevují informace o citlivých místech na mapě světa, kde mohou probíhat tajné americké operace. Podle washingtonského listu jde například o údajnou tajnou základnu CIA v Somálsku nebo o baterie amerických protiraket Patriot v Jemenu. Pentagon na žádost listu o vysvětlení reagoval prohlášením, že ministerstvo se záležitostí zabývá.