Americký prezident Donald Trump v poselství o stavu unie vyzval k jednotě hluboce rozdělený americký národ, který podle kritiků polarizoval sám svou agresivní politikou. V téměř hodinu a půl dlouhém projevu předneseném v Kongresu podle očekávání vyzval ke stavbě zdi na hranicích s Mexikem, která má podle něj jeho zemi ochránit před zločinci a drogovou epidemií. Zatímco republikánští členové Kongresu jeho projev vítali opakovanými ovacemi, na straně demokratů často panovalo hrobové ticho.

Trump poukázal na úspěchy americké ekonomiky a poznamenal, že "jsme teprve začali". Rychlost ekonomického růstu USA je podle něj dvojnásobná ve srovnání s dobou jeho příchodu do Bílého domu. Zdůraznil zejména význam nedávné daňové reformy, výrazné omezení státní regulace a nárůst počtu pracovních příležitostí.

Americká ekonomika v lednu podle nedávno zveřejněné statistiky nabídla přes 300 000 nových pracovních míst a růst pracovních příležitostí zaznamenává už stý měsíc po sobě, což je nejdéle v historii USA.

"Stav naší unie je silný," shrnul šéf Bílého domu hospodářskou situaci v zemi za mohutného skandování "USA! USA!" Sílu americké ekonomiky mohou ohrozit jen "hloupé války, politikaření a směšné tendenční vyšetřování", konstatoval Trump v narážce na pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby, které označuje za hon na čarodějnice. "Má-li vládnout smír a právo, nemůže převážit válka a vyšetřování," řekl Trump.

V předních lavicích sněmovny naslouchaly prezidentovi demokratické poslankyně a senátorky, z nichž mnohé se dostavily v bílém. Barva amerických sufražetek, radikálních feministek z počátku minulého století, měla prezidentovi připomenout jeho údajný sexismus a povýšený vztah k ženám. Projev hlavy státu poslouchali i čtyři opoziční politici, kteří se mu příští rok ve volbách hodlají postavit - kromě Coryho Brookera také tři ženy: Kamala Harrisová, Elizabeth Warrenová a Kirsten Gillibrandová. V bílém do sněmovny přišla i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Obsáhle se prezident podle očekávání věnoval situaci na jižních hranicích, kde podle něj hrozí "obrovský nápor" ilegálních migrantů. Oznámil, že do hraničních oblastí posílá dalších 3750 vojáků, aby hranici ochránil. "Americká dělnická třída doplácí na masovou nezákonnou migraci," řekl Trump a připomněl členům Kongresu statistiky zločinnosti a drogové závislosti, kterou přičítá nedostatečné ochraně hranic.

Hranice by měla chránit "fyzická bariéra nebo zeď", řekl prezident.

"Já ji postavím, zeď funguje a zachraňuje životy," zdůraznil. Nepůjde prý o "jednoduchou betonovou zeď", ale o průhlednou ocelovou bariéru.

Americký prezident ohlásil záměr zastavit drogovou epidemii v USA během příštích deseti let a vyslovil se pro nižší a spravedlivější ceny léků na předpis.

Vláda bude žádat Kongres o zvýšení výdajů na boj s rakovinou, zejména se zhoubným onemocněním dětí. Poslanci by podle něj měli schválit i zákon zakazující potraty v pozdějších stadiích těhotenství.

Prezident ocenil stav vztahů s KLDR a oznámil datum svého příštího setkání s Kim Čong-unem. "Kdybych nebyl zvolen prezidentem USA, byli bychom nyní ve velké válce se Severní Koreou… Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý, sejdeme se 27. a 28. února ve Vietnamu," konstatoval Trump.

Prezident obhajoval své rozhodnutí odvolat americké vojáky z Afghánistánu a Sýrie. "Velké národy nevedou nekonečné války," zdůraznil.

Vláda se pustila do konstruktivních jednání s řadou afghánských skupin včetně Tálibánu, potvrdil šéf Bílého domu. "Nevíme, zda se dohodneme, ale víme, že po dvou desetiletích je načase se o mír aspoň pokusit," řekl.

Trump obvinil Čínu, že léta útočí proti americkému průmyslu a krade intelektuální vlastnictví. Nová obchodní smlouva, kterou chce s Pekingem uzavřít, má ochránit americká pracovní místa, omezit "chronický deficit" ve vzájemném obchodě a zamezit podvodným obchodním praktikám.

Prezident kritizoval Rusko za opakované porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou se Bílý dům rozhodl vypovědět. "Neměli jsme jinou možnost, možná dojednáme jinou dohodu, vztahující se i na Čínu a ostatní," řekl Trump. Pokud se to nepovede, pak prý Američané ve vývoji zbraní ve jménu ochrany své země překonají všechny národy světa.

K přednesení oficiální odpovědi na prezidentovo poselství, které je výsadou americké vládní opozice, si demokraté vybrali populární afroamerickou političku Abramsovou, která je označována za vycházející hvězdu demokratů. V loňských volbách se ucházela o křeslo guvernérky Georgie, v souboji ale těsně prohrála s republikánem Brianem Kempem. Nyní se stala první černoškou, která v Kongresu vystoupila s odpovědí na poselství amerických prezidentů. V oficiální odpovědi demokratů na Trumpovo poselství vyčetla šéfovi Bílého domu a republikánům, že se nezajímají o střední třídu.

Abramsová prohlásila, že nejen v její domovské Georgii, ale po celých Spojených státech lidé usilují o to, aby se zařadili do střední třídy, která je zárukou ekonomické stability. "Místo toho jsou ale naděje rodin drceny vedením republikánů, které ignoruje skutečný život nebo mu prostě nerozumí," řekla.

Podobně jako Trump vyzvala také Abramsová k překonání stranických rozepří, aby se politici mohli vrátit k naplňování slibu rovných příležitostí pro všechny. Poznamenala ale, že Trumpova agenda týkající se ochrany klimatu, kontroly zbraní, práv homosexuálů, ochrany pracujících či potratů je v rozporu s progresivním politickým přístupem.

Po Abramsové v plénu za Demokratickou stranu hovořil také kalifornský nejvyšší prokurátor Xavier Becerra. Hovořil španělsky a zaměřil se na Trumpův prozatím neuskutečněný předvolební slib postavit na hranicích s Mexikem zeď, která by zabránila nelegální migraci a pašování zbraní a drog. Becerra přislíbil právně napadnout jakýkoli Trumpův pokus vyhlásit kvůli usnadnění stavby zdi na hranicích s Mexikem stav nouze.

Trump totiž ve sporu s demokraty o financování stavby řekl, že pokud nedostane peníze, zváží vyhlášení stavu nouze na americko-mexickém pomezí, aby mohl v budování bariéry obejít Kongres.

"Myšlenka vyhlásit neexistující stav nouze na hranicích, aby se za účelem zaplacení zdi ospravedlnilo vyplenění fondů pro oběti požárů, záplav, hurikánů a sucha, je nejen nemorální, ale také protiprávní," řekl Becerra. Ujistil zákonodárce, že stav nouze napadne v okamžiku, kdy prezident takové mimořádné opatření vyhlásí.

Politici Demokratické strany se shodli na tom, že Trumpovo poselství o stavu unie nepřineslo nic podstatného a nepřiblížilo rozdělenou zemi jednotě. Podle demokratického senátora Coryho Bookera, který nedávno oznámil účast v boji o Bílý dům v roce 2020, byly prezidentovy výzvy k jednotě jen prázdná slova. 

"Pro jednotu země se musí vykonat víc, náš prezident se v minulých dvou letech snažil nás rozdělit," napsal Booker na Twitteru. "Činy hovoří hlasitěji než slova," dodal.

Podle prezidentské kandidátky Kirsten Gillibrandové měl Trump dost času na to, aby zemi sjednotil. "Místo toho ji rozdělil v každém myslitelném smyslu," prohlásila senátorka po ukončení slavnostní schůze Kongresu.

Podobně se vyjádřila i demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, podle které sice Trump vyzval k práci pro blaho Američanů, ale za dva roky svého působení v prezidentském úřadu pro to neučinil nic.

"Prezident nyní musí podniknout konkrétní kroky ve spolupráci s demokraty, aby posílil zdravotní a ekonomickou bezpečnost rodin napříč Amerikou. Po dvou letech prezidentových prázdných slov si Američané zaslouží opravdové výsledky," uvedla v prohlášení Pelosiová.

Pelosiová také poznamenala, že bude trvat několik dní, než se podaří uvést na pravou míru dezinterpretace a nesrovnalosti, které v Trumpově poselství zazněly. Zdůraznila, že Bílý dům musí změnit přístup ke střední třídě či ke komunitě sexuálních menšin a také přestat upřednostňovat jedno procento nejbohatších na úkor ostatních Američanů.

Senátorka Elizabeth Warrenová, která v sobotu oficiálně oznámí úmysl kandidovat na prezidentku USA, na Twitteru napsala, že Trump v projevu pronesl řadu věcí, ze kterých se jí pěnila krev. "Rozčílit se na Donalda Trumpa ale nestačí. Musíme bojovat za změnu, kterou si přejeme. Tohle je naše příležitost - přispějte," vyzvala Warrenová v tweetu k finanční podpoře pro svou kampaň.

K získání peněz využila Trumpovo poselství i Gillibrandová. Každý, kdo s Trumpovým projevem nesouhlasil, by podle ní mohl věnovat pět dolarů (113 korun), aby prezidenta ve volbách porazila.

Podle Alexandrie Ocasiové-Cortezové, reprezentantky levicového křídla demokratů, předstoupil prezident před poslance a senátory nepřipraven. "Domácí úkol nesplnil, nemá žádný plán. Bylo to poselství o stavu unie nebo volební mítink?" prohlásila ve vysílání televize NBC.

Demokratický senátor Sherrod Brown, který rovněž zvažuje prezidentskou kandidaturu, Trumpa obvinil, že pro americké pracující neudělal nic. "Skutečnost je taková, že příliš mnoha lidem v této zemi se tvrdá práce nevyplácí," řekl novinářům. "Prezident Trump to nechápe a pobyt v Bílém domě využil k tomu, aby přilepšil lidem, jako je on sám," prohlásil Brown.

Poselství o stavu unie provázely nepřehlédnutelné projevy stranického soupeření, přestože sám prezident vyzval zastupitele, aby odložili "politiku pomsty, odporu a odplaty". Zatímco loni pronášel šéf Bílého domu svůj slavnostní projev k oběma komorám ovládaným republikány, letos naslouchal jeho projevu Kongres rozdělený na Senát ovládaný republikány a demokratickou Sněmovnu reprezentantů.

Televizní moderátoři už před Trumpovým poselstvím radili divákům, aby během projevu nezapomněli sledovat výraz tváře šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, hlavní prezidentovy politické soupeřky a jedné z nejvýraznějších postav opozičních demokratů.

Z titulu své funkce usedla kalifornská poslankyně za předsednický pult hned za prezidentem, kterého měla prakticky na dosah ruky. Během poselství ale zachovala státnické dekorum, některým pasážím prezidentova projevu i zatleskala.

Pelosiová využila práva pozvat na slavnostní kongresovou schůzi své hosty, kteří měli symbolizovat odpor proti Trumpově politice. Byl mezi nimi například šéf kampaně za plánované rodičovství, transgenderová osoba sloužící v armádě, několik odborářských vůdců a otec zabitého studenta z floridského Parklandu, kde loni v únoru mladý střelec povraždil 17 lidí. Hosté prezidenta, mezi nimiž byli příbuzní obětí ilegálních migrantů, seděli na balkoně sněmovny v lóži první dámy. Patřil k nim jistý hoch ze státu Delaware, který se prý stal obětí ústrků kvůli svému příjmení Trump.

Prezidentská poselství bývají většinou nudná a rychle se na ně zapomene, napsal list The New York Times. Letos se čekalo, zda Trump kvůli sporu o stavbě zdi nevyhlásí stav nouze, případně zda neoznámí datum summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Prezident v tomto ohledu očekávání naplnil jen částečně - nouzový stav nevyhlásil, ale datum summitu s Kimem oznámil.

Funkce oficiálně označená jako "určený přeživší" letos připadla ministru energetiky Ricku Perrymu. Jeden z členů vlády totiž tradičně v době projevu na Kapitolu z bezpečnostních důvodů, oficiálně pro případ "pohromy", být nesmí. Vyvoleným nemůže být osoba vykonávající ministerskou funkci bez schválení Senátem, což letos platí o ministrech obrany, spravedlnosti a vnitra.

Trumpovo poselství rámuje spor s demokratickými poslanci o stavbu zdi na hranici s Mexikem, který před projevem na více než měsíc zablokoval financování vládních úřadů a další rozpočtovou krizí hrozí za deset dnů. Šéfka sněmovny Pelosiová kvůli sporu s prezidentem odložila jeho tradiční projev z původního lednového termínu o týden. Zatímco republikánští poslanci a senátoři odměňovali téměř každou prezidentovu větu potleskem vstoje, demokraté byli zdrženliví a tleskali sporadicky.

Ostré útoky na politiku prezidenta zaznívaly v Kongresu už dlouho před Trumpovým projevem. Šéf poslaneckého klubu demokratů v Senátu Chuck Schumer prohlásil, že prezident sice hodlá z kongresové tribuny hovořit o jednotě, ale "zbylých 364 dnů v roce nás rozděluje", což je podle senátora "křiklavé pokrytectví".

Trump na Twitteru okamžitě reagoval prohlášením, že Schumer jeho projev ještě ani nevyslechl a "nadává jen proto, že demokraté (v loňských volbách) neovládli Senát, i když (do kampaně) investovali jmění".