Po téměř dvou letech v pátek skončilo ostře sledované vyšetřování údajných vazeb amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho volebního štábu na Rusko. Kauza však rozhodně není u konce. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v pátek předal své závěry ministru spravedlnosti USA Williamu Barrovi, který má nyní v moci další osud těchto potenciálně výbušných informací. Kongresmani volají po jejich zveřejnění, k tomu však nemusí nikdy dojít.

Vyšetřování možného ruského vměšování do prezidentských voleb bylo od svého počátku v květnu 2017 považováno za velkou hrozbu pro Trumpův politický osud. Do této chvíle bylo v důsledku práce Muellerova týmu obžalováno 34 osob a tři organizace, přičemž už padlo i pět odsuzujících verdiktů. Trump i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 odmítají.

Dlouho očekávané závěry vyšetřování má nyní v rukách ministr spravedlnosti Barr, který je zároveň generálním prokurátorem. Tomu ale musel Mueller předložit pouze vysvětlení svých rozhodnutí o stíhání či nestíhání zapojených osob. Podle zdrojů agentury AP a televize CNN zvláštní vyšetřovatel nedoporučuje nikoho dalšího obvinit.

Barr dříve avizoval, že závěry vyšetřování zpracuje do dvou vlastních zpráv, z nichž jednu dostanou američtí zákonodárci, druhá bude určena pro veřejnost. Kompletní obsah Muellerovy zprávy by se přitom k běžným občanům vůbec nemusel dostat.

"Zprávu zkoumám a předpokládám, že už tento víkend bych mohl být v pozici, abych s vámi konzultoval hlavní závěry zvláštního vyšetřovatele," napsal Barr v dopise šéfům právních výborů americké Sněmovny reprezentantů a Senátu. Agentura Reuters následně s odvoláním na vysoce postavenou osobu na ministerstvu spravedlnosti informovala, že hlavní závěry Muellerova vyšetřování budou zveřejněny v momentě, kdy budou předloženy Kongresu.

Vyšetřovatel Mueller se zodpovídá pouze ministerstvu spravedlnosti, nikoli například Bílému domu. Není tudíž jasné, za jakých okolností by se k jeho zjištěním mohl dostat prezident Trump nebo jeho právníci. Generální prokurátor během výpovědí v Senátu před nástupem do funkce slíbil, že neumožní žádné zásahy Bílého domu do vyšetřování.

Trumpovi právníci uvedli, že je informace o předání zprávy generálnímu prokurátorovi "potěšila" a že o "následných vhodných krocích" rozhodne Barr. Prezident Trump tento týden prohlásil, že nemá nic proti tomu, aby se americká veřejnost s obsahem zprávy zvláštního vyšetřovatele seznámila. "Ať je to venku, ať to lidé vidí… Uvidíme, co se stane," řekl.

Po zveřejnění dokumentu nyní volají představitelé republikánů i demokratů. Podle republikánského senátora Chucka Grassleyho je to nutné, "aby se konečně skoncovalo se spekulacemi a narážkami, které se nad touto vládou vznáší od samého počátku".

Za nezbytné označili zveřejnění závěrů i demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf senátních demokratů Chuck Schumer. Předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff v rozhovoru se CNN řekl, že jeho výbor Muellera nebo další předvolá, pokud to bude nutné pro obdržení klíčových informací.

Trumpovi právníci chtějí zprávu vidět přednostně

Právníci amerického prezidenta Donalda Trumpa by chtěli do zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera nahlédnout ještě před jejím eventuálním zveřejněním. Podle agentury AP to uvedl jeden z prezidentových právních zástupců Rudolph Giuliani. Sám Trump se zatím k záležitosti nevyjádřil.

Mueller a jeho tým téměř dva roky mapovali možné spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou před americkými prezidentskými volbami roku 2016. Nyní svou práci ukončili a Mueller v pátek večer předal závěry generálnímu prokurátorovi Williamu Barrovi. Ten má nyní osud informací z ostře sledovaného vyšetřování ve své moci a rozhodne o tom, v jaké formě zjištění prezentovat Kongresu, případně také veřejnosti.

"Věříme, že generální prokurátor učiní správné rozhodnutí," uvedl v reakci na zprávy o ukončení vyšetřování Giuliani. Podle AP není jasné, zda Trumpovi právníci dostanou možnost do Muellerovy zprávy přednostně nahlédnout. Guiliani dodal, že v tomto směru zatím nedostali žádné záruky.

Prezidenta Trumpa zastihly informace o předání Muellerovy zprávy Barrovi v jeho floridském letovisku Mar-a-Lago. K události neposkytl komentář médiím ani o ní nenapsal na Twitter. Deník The New York Times (NYT) podotýká, že vyšetřování možného ruského vměšování do amerických voleb bylo ukončeno, aniž by byl Trump vyslechnut.

"Jeho právníci se tomu chtěli vyhnout a Mueller neinicioval bitvu kvůli předvolání prezidenta. Jediné, co Muellerův tým dostal, byly písemné odpovědi," konstatuje NYT.