Thajský král Pchúmipchon Adundét oficiálně schválil šéfa pučistů generála Sontiho Búnjaratkalina do čela nové prozatímní vlády, které se říká rada pro politické reformy. Oznámil to královský palác v televizním prohlášení. Král je v zemi velmi oblíben a respektován.

"Král ve snaze nastolit v zemi klid schválil generála Sontiho Búnjaratkalina hlavou rady pro politické reformy. Všichni obyvatelé mají zůstat v klidu a státní úředníci mají od této chvíle poslouchat příkazy Sontiho Búnjaratkalina," uvedl palác v prohlášení, jež oznámila veřejnoprávní televize.

12:10
Thajský premiér Tchaksin Šinavatra, který byl v úterý sesazen při vojenském převratu, odletí z New Yorku, kde se momentálně nachází na zasedání Vlaného shromáždění OSN, do Londýna. Informovaly o tom britské zahraniční zdroje.
"Přiletí do Londýna dnes později odpoledne," řekla mluvčí agentuře Reuters. Dodala ještě, že se jedná o soukromou návštěvu.

10:50
Šéf thajské armády hodlá vybrat nového premiéra nejpozději do dvou týdnů a do téže doby se vzdát moci. Uvedl to ve středu ráno místního času, přičemž zároveň přislíbil, že "lidu vrátí moc, co nejdříve to bude možné".

"Máme dva týdny. Pokud se to nepodaří do dvou týdnů, vyklidíme prostor," řekl generál Sonti Búnjaratkalin na tiskové konferenci.

Během dvou týdnů by také měla být napsána nová prozatímní ústava. Podle prohlášení pučistů by vláda vytvořená po převratu neměla být u moci déle než jeden rok a volby by se měly konat nejpozději v září 2007. Kandidátů na premiéra je podle generála víc. "Chceme někoho, kdo miluje demokracii a konstituční monarchii," citovala vůdce pučistů agentura Reuters.

Sesazený thajský premiér Tchaksin Šinavatra, který se v době vojenského převratu nacházel v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, dostal podle jeho slov přívětivé pozvání zpět do rodné vlasti.

V Thajsku panuje klid
Po úterním vojenském puči v thajském hlavním městě Bangkoku, kde byl sesazen premiér Tchaksin Šinavatra, panuje dnes nečekaný klid. Rada pro politické reformy, jak se vojenská junta pod vedením vrchního velitele pozemních vojsk generála Sontiho Búnjaratkalina nazvala, zakázala politická shromáždění více než pěti osob, pozastavila platnost ústavy a vzala do vazby nejbližší spolupracovníky premiéra.

Svět to vidí nerad
Svět v reakcích na převrat v Thajsku vyjádřil obavy o demokracii. Americké ministerstvo zahraničí vyslovilo znepokojení nad pučem a naději, že "Thajci vyřeší své politické rozpory v souladu s demokratickými principy a literou zákona". Austrálie a Nový Zéland použily ostřejší výrazy: Canberra hovoří o "zničení demokracie" a novozélandská premiérka Helen Clarková uvedla, že její země "odsuzuje jakýkoli proces, jenž usiluje o svržení vlády nedemokratickými a neústavními prostředky".

Za politováníhodný označil vojenský převrat v Thajsku japonský ministr zahraničí Taró Aso, který vyzval k urychlenému obnovení demokracie v této jihoasijské zemi, kde má řada předních japonských podniků továrny a pobočky.

První puč, který Thajsko zažilo za posledních 15 let, se obešel bez násilí a ani na proslulých thajských plážích, ani v desetimilionovém hlavním městě nezavládla panika. Cestovní agentury, které ročně do Thajska vypraví na 12 milionů turistů, nehlásí žádné rušení zájezdů či individuálních cest a diplomatické mise cizích zemí v Bangkoku vyzývají své občany jen k opatrnosti, nikoli k odjezdu ze země. Několik zemí včetně Spojených států nicméně vyzvalo své občany, aby pečlivě zvážili nutnost cesty do Thajska, dokud se situace nevyjasní.