Severokorejský ministr zahraničí Pak Ui-čon na zasedání Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) rovněž prohlásil, že USA musejí přestat vůči KLDR uplatňovat zákon o obchodování s nepřítelem.

"Vše by mělo být založeno na principu reciprocity. My jsme uzavřeli jongbjonský jaderný komplex a umožnili v něm inspekce OSN, nyní je řada na dalších zemích, zejména na USA a Japonsku, aby učinily krok vpřed," dodal Pak.

KLDR_korea_reaktor_jaderne_zbrane_jongbjon_192x128.jpgV EU panuje mírný otimismus

Vysoký představitel EU pro společnou zahraniční politiku Javier Solana vyjádřil naději, že v září by mohly proběhnout další šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu, patrně na úrovni ministrů. Zároveň varoval před očekáváním rychle dosažených výsledků.

USA budou žádost projednávat

Požadavek na vyškrtnutí ze seznamu podpůrců terorismu již KLDR vznesla při předchozích kolech šestistranného dialogu, jehož se účastní obě Koreje, USA, Rusko, Japonsko a Čína. Spojené státy ústy svého jaderného vyjednávače Christophera Hilla přislíbily proces projednat. Pchjongjang není spojován s žádným teroristickým atentátem od pumového útoku na jihokorejské letadlo v roce 1987. Podle Hilla se zvažují i další pobídky komunistickému režimu, například v oblasti obchodu.

KLDR se v únoru při šestistranných rozhovorech v Pekingu zavázala postupně ukončit svůj nukleární program výměnou za milion tun těžkého topného oleje či odpovídající humanitární nebo jinou hospodářskou pomoc.

Jongbjonský reaktor již ukončil činnost

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) potvrdili, že KLDR v úvodní fázi plnění únorové dohody již zastavila činnost jongbjonského reaktoru, Jižní Korea na oplátku poslala svému severnímu sousedovi první dodávky paliva. Nyní by měla KLDR předložit úplný seznam svých nukleárních programů a postupně je ukončovat tak, aby nebylo možné je snadno obnovit.