Ke kritice japonské velrybářské flotily, která v neděli vyplula na lov kytovců do jižního Pacifiku, se nově přidaly i Spojené státy. Proti tažení japonských rybářů, kteří chtějí velryby lovit údajně pro vědecké účely, už důrazně protestovali ochránci životního prostředí. Nyní je podpořilo i americké ministerstvo zahraničí, které prostřednictvím svého mluvčího apeluje na Japonsko, aby od své velrybářské expedice upustilo.

"Vyzýváme Japonsko, aby od letošního lovu upustilo, zvláště s ohledem na plejtváka myšoka a keporkaka," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. Upozornil tak především na to, že součástí lovné kvóty, která japonským velrybářům letos povoluje vylovit 1035 kytovců, je také povolení na výlov 50 kusů plejtváka myšoka a velryby hrbaté alias keporkaka. Tyto druhy velryb ale ekologové považují za ohrožené.

Japonsko považuje lov velryb za součást své kulturní tradice. V roce 1986 se sice připojilo k mezinárodnímu zákazu komerčního lovu velryb, v následujícím roce však začalo tento zákaz obcházet lovem těchto mořských savců "pro vědecké účely".

Také letošní lov kytovců je prý určen pro vědecké účely. Pravidla Mezinárodní velrybářské komise nicméně povolují, aby maso takto ulovených kytovců přišlo do obchodů a restaurací a nebylo znehodnoceno. McCormack zdůraznil, že USA uznávají, že Japonsko má na výlov právo. Zároveň ale upozornil na to, že existují i méně drastické metody vědeckého výzkumu, které by nevyžadovaly usmrcení velryb.

Plány na kontroverzní zabíjení kytovců od počátku ostře kritizuje ekologická organizace Greenpeace. Oficiální protest Japonsku adresovala také australská vláda.

Předcházející velrybářskou sezónu museli Japonci poprvé po dvaceti letech předčasně ukončit koncem února. Důvodem byl požár na vlajkové lodi flotily Nisšin Maru, který poškodil lodní motory a také si vyžádal život jednoho ze členů posádky. Z plánovaných 860 velryb se podařilo ulovit asi dvě třetiny.