barma-cyklon-nargis-auto__192x128_.jpgNěkteří z těch, co přežili, přicházejí napůl nazí. Jiní na sobě mají šaty, které svlékli mrtvým. Barmské město Labutta, dříve středisko obchodu s rýží, které jako jediné díky vyšší poloze vyčnívá v převážně zaplavené oblasti delty řeky Iravadi, se stalo majákem naděje pro desetitisíce lidí, kteří přežili řádění cyklonu Nargis.

Jak píše agentura AP, v Labuttě se scházejí lidé, jimž vzala přírodní katastrofa domovy a často i rodinu. Připlouvají na vratkých dřevěných lodičkách s improvizovanými plachtami z pokrývek; v kalné vodě se vyhýbají nafouklým mršinám buvolů i mrtvolám svých sousedů.

Pro většinu z nich je to cesta z hrůzy a zoufalství: popisují hodiny, které strávili čekáním na stromech či v troskách, až dorazí pomoc.

Čtěte více

"Visel jsem na pět metrů vysoké kokosové palmě strašně dlouho, než voda opadla. Nevím, co se stalo s mou ženou a malými dětmi," vzlyká pětapadesátiletý Phan Maun na záběrech, které pro agenturu AP natočil barmský novinář. Poskytl tak první blízký pohled do cyklonem zničené delty řeky Iravadi, která je v podstatě odříznutá od světa.

Mnozí se třesou a nedokážou vyprávět svůj příběh. Někteří mají vztek, jiní záchvaty hysterie. Jen několik je ochotno říct své jméno, ostatní mají strach z vlády, která už nyní sklízí sílící vlnu kritiky za to, že nebyla schopná poskytnout včasnou pomoc.

"Jsem jediný, kdo přežil z jedenáctičlenné rodiny. Spláchlo to celou vesnici," říká muž z vesnice Yay Wei. "Nejdřív se přihnal vítr a pak se přes nás začaly valit vlny. Museli jsme šplhat po doškových zdech na střechu, Viděla jsem, jak se lidé topí a jak kolem plavou mrtvá těla," říká žena s pohledem upřeným před sebe.

Zahynuly dvě třetiny obyvatel

V hustě zalidněné deltě, která leží těsně nad úrovní mořské hladiny, je podle dostupných informací více než 60 000 mrtvých nebo pohřešovaných. Podle některých odhadů si cyklon Nargis v Barmě vyžádal až 100 000 obětí.

Meteorologové uvádějí, že bouře, která nabrala sílu nad Bengálským zálivem a přihnala se s větrem o síle až 195 kilometrů v hodině, nabrala nezvyklý východní směr k hustě osídlené deltě Iravadi, kde žije čtvrtina obyvatel Barmy.

Podle meteorologa americké společnosti AccuWeather ukazují satelitní snímky pořízené po cyklonu záplavy stejného rozsahu, jaké zažilo v roce 2005 město New Orleans po hurikánu Katrina. Voda pokrývala tisíce čtverečních kilometrů delty Iravadi, i když nebylo možné poznat, jak vysoká vrstva vody to je.

Podle lidí, kteří se dostali do Labutty, zahynuly zhruba dvě třetiny obyvatel vesnic z delty Iravadi. "V mé vesnici žilo asi tisíc lidí, přežily jich tři stovky. Všechny domy jsou pryč," říká jeden z obyvatel. Pod vodou je podle svědků většina z 51 měst a vesnic podél řeky.

V Labuttě vládne nedostatek potravin, léků i pitné vody, kterou nahrazuje mléko z kokosových ořechů. I toto město, které mělo před cyklonem více než 200 000 obyvatel, bouře zasáhla. Vítr strhnul telekomunikační věž, pobořil kupole buddhistických pagod, vytloukl okna

Bez první pomoci

Ulice zaplnily trosky strhaných střech. Ale mnoho budov stále stojí - například chrám Aun Do Mu, kam se do péče mnichů uchýlily stovky lidí. Na ulici postavila soukromá charitativní skupina několik ohromných pánví wok, na kterých vaří pro místní obyvatele i pro nově příchozí.

"Žádná pomoc zatím nedorazila," říká osmatřicetiletá Kchin Kchin Mjou. "V tom zmatku jsem se oddělila od své matky, dětí a manžela. Každý den čekám na záchranné lodě a doufám, že je z přístavní hráze uvidím."

Městská nemocnice vyčerpala zásoby pro poskytování první pomoci. Chybí léky i další zdravotnický materiál a v dohledu nejsou ani žádní lékaři. Zoufalí příbuzní berou léčbu do vlastních rukou a sešívají rány zrezivělými jehlami a obyčejnou nití. Na improvizovaném lůžku leží sténající muž s rozdrcenou nohou a utrženým chodidlem, o které přišel, když ho k sobě přimáčkly dvě lodě.

"Nemůžeme pro něj nic udělat, jen tady čekat, až zemře," říká jeho přítel.