cina_olympiada_protesty__192x128_.jpgPeking má obavy negativního obrazu před chystanou letní olympiádou. Stále totiž čelí kritice, že kvůli událostem ze 4. června 1989 drží ve vězení ještě desítky lidí. Kritika je pro Peking nepříjemná, a to zejména z jednoho důvodu. Do zahájení letních olympijských her zbývají pouhé dva měsíce.

Známá organizace na podporu lidských práv Human Rights Watch (HRW) nyní vyzvala čínské vedení, ať posvětí vydání úplného seznamu lidí, kteří byli během tehdejšího armádního zásahu zabiti, zraněni nebo kvůli němu uvězněni. Peking o těchto věcech mlčí.

Více o olympiádě v Číně

Organizace HRW přitom tvrdí, že ještě v roce 2005 kvůli těmto událostem držela Čína ve vězení 130 lidí. "Čína může nahradit snímek muže, který se sám snaží zabránit postupu tanků, snímkem propuštěných vězňů, kteří byli zadrženi po událostech na náměstí Nebeského klidu - to by bylo skutečné olympijské gesto," uvedla ironicky v prohlášení Sophie Richardsonová z asijské sekce HRW.

Narážela tím na známý snímek, který z té doby pochází. "Čína chce, aby olympiáda dala zapomenout na masakr v Pekingu v roce 1989," dodala Richardsonová.

Spekulace kolem obětí

Sdružení Informační centrum pro lidská práva a demokracii se sídlem v Hongkongu s odvoláním na nejmenovaný zdroj z blízkosti někdejšího čínského prezidenta Jang Šang-kchuna (u moci v letech 1988 - 1993, zemřel v roce 1998), tvrdí, že v době masakru bylo zavřeno na 20 tisíc lidí. Okolo 15 tisíc z nich pak bylo obviněno z různých přečinů, jako například z kontrarevolucionářství, a 70 z nich bylo ihned popraveno.

Osoba, na niž se odvolává zmíněné hongkongské centrum, se kdysi zúčastnila setkání v domě prezidenta Jang Šang-kchuna. Tvrdí, že čínská hlava státu během konverzace s jedním člověkem prozradila, že v roce 1989 bylo zabito více než 600 lidí. O tom, kolik lidí na náměstí Nebeského klidu zahynulo, se jinak spekuluje.

Hovoří se o stovkách až tisících obětí. Čína vždy před výročím událostí starých přesně 19 let zpřísní okolo náměstí Nebeského klidu bezpečnostní opatření. Letošek není výjimkou. Prostor střeží policisté v civilu a situaci monitorují kamery.

Agentura Sin-chua uvedla, že čínští policisté dostali povolení provádět namátkové kontroly lidí, kteří se pohybují po náměstí. Peking tvrdí, že zvýšená bezpečnost je nutná kvůli "ochraně olympiády".

Známý "internetový novinář" Liou Siao-po ale tvrdí, že letošní bezpečnostní opatření na náměstí Nebeského klidu jsou proti předchozím rokům relativně mírné. Peking je zřejmě velmi opatrný. Okatě masivní policejní přítomnost na tomto místě by mu krátce před olympiádou image nevylepšila.