cina_lidska_prava__192x128_.jpgPolitizace olympiády. Takový je podle Číny záměr rezoluce, kterou ve středu odhlasovala americká Sněmovna reprezentantů. V té Spojené státy mimo jiné žádají Čínu, aby zastavila zatýkání prodemokratických aktivistů a Tibeťanů.

"Jen za takové podmínky se olympiáda uskuteční v atmosféře, která ctí olympijské tradice svobody a otevřenosti," stojí v rezoluci.

Podle čínského ministerstva zahraničí se rezolucí Spojené státy vměšují do vnitřních záležitostí Číny. Pekingu se nelíbí ani uskutečněná schůzka amerického prezidenta George Bushe s čínskými disidenty.

"Tito lidé rozvíjejí protičínské a separatistické aktivity pod rouškou ochrany lidských práv a náboženské svobody. Ohrožují tak čínskou národní bezpečnost a společenskou stabilitu," uvedlo ministerstvo.

Čtěte také

Bush a Amnesty versus Čína

Bush se v úterý v Bílém domě setkal s pěti zástupci čínské opozice, například s bojovníkem proti čínským táborům nucených prací Harrym Wuem.

Jeho hostem byla také předsedkyně Světového kongresu Ujgurů Rebija Kádirová, která usiluje o dosažení skutečné autonomie a náboženské svobody pro ujgurskou menšinu na západě Číny.

Bushovo setkání s čínskými představiteli ocenila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), která kritizovala v tomto týdnu Peking, že nedokázal před olympiádou, zlepšit dodržování lidských práv v zemi.

Americký prezident v těchto dnech také oznámil, že se chystá podpořit náboženskou svobodu v Číně. Během účasti na olympiádě Bush zavítá také na bohoslužbu, po níž hodlá vyjádřit své stanovisko ke stavu svobody náboženství v zemi.