Vzpomínkové setkání v HirošiměDesetitisíce lidí včetně japonského premiéra si připomněly výročí jedné z největších katastrof v dějinách lidstva. Před 63 lety během druhé světové války shodily Spojené státy atomovou bombu na japonské město Hirošima. O tři dny později, 9. srpna, pak americké letectvo bombardovalo přístav Nagasaki.

Minutu ticha držely tisícové davy v 8 hodin 15 minut, tedy ve chvíli, kdy exploze zabila přes 80 tisíc lidí a dalším desetitisícům způsobila vážná zranění. Do roka od exploze zemřelo na následky ozáření dalších 60 tisíc osob.

Čtěte více

Poprvé oslavy navštívil i čínský diplomat. Japonsko zve každoročně zástupce všech osmi jaderných mocností včetně USA, doposud se však zúčastnily jen Rusko, Indie a Pákistán.

Z nepřátel spojenci

Setkání se zúčastnil premiér Yasuo Fukuda či starosta Hirošimi Tadatoši Akiba. Ten připomněl, že Spojené státy jsou jednou ze tří zemí, které odmítají rezoluci OSN o rušení nukleárních zbraní. "Můžeme jen doufat, že nový prezident USA bude více naslouchat většině zemí světa, pro něž je prioritou přežití lidstva," řekl.

Akiba rovněž upozornil, že tragédie poznamenala japonskou společnost na desítky let dopředu. "Hlasy a tváře, ježse rozplynuly v pekle, nikdy nezmizí ze srdcí těch, kteří přežili," dodal. Právě hirošimská radnice se chce ve vědecké studii věnovat dopady na psychické zdraví přeživších, jejichž průměrný věk je 75 let.

Spojené státy použily atomový arzenál v závěru druhé světové války. Přestože do konfliktu vstoupily kvůli japonskému útoku na základnu v Pearl Harbor, staly se z obou zemí po válce důležití spojenci. V současnosti je na území Japonska 40 tisíc amerických vojáků.