Vejce kontaminovaná melaminem se objevila i ve velkých čínských řetězcíchPrůmyslová látka melamin se v Číně zřejmě využívá jako běžná chemikálie při výrobě potravin. Melamin přitom způsobil smrt jednoho a zdravotní problémy dalším tisícům dětí. Podle čínských kontrolních úřadů je možné, že látka se nepřidává jen do mléčných výrobků. Naposledy byla objevena v Hong Kongu v čínských vejcích.

V obchodních řetězcích byly nalezeny již čtyři různé značky vajec, obsahující melamin. Podle zemědělských úřadů může být na vině kontaminovaná strava, podávaná slepicím.

Kvůli přítomnosti průmyslové látky zakázala dovoz čínského mléka a některých dalších surovin většina západních zemí. Postupně se přidává i celá Asie, což výrazně poškozuje čínský potravinářský průmysl.

Používání melaminu je veřejným tajemstvím

Přestože se tedy v uplynulých týdnech zdálo, že melaminová aféra ustupuje do pozadí, její další šíření potvrzují dokonce i čínská státní média. Podle zpráv některých deníků je kontaminace krmiva celostátní problém.

PŘEHLEDNĚ - melaminový skandál v Číně

Lékaři a chemici však zároveň upozorňují, že dospělému člověku melamin ve vejcích nemůže ublížit. Dítě by muselo údajně sníst alespoň 20 vajec, aby se u něj projevily zdravotní potíže. Na hygienické kontroly přesto reagoval například řetězec Wal-Mart, který stáhnul vejce firmy Hanwei ze svých pultů.

"Společnosti podnikající v krmivovém průmyslu se zřejmě shodly, že budou látku používat jako maskování nedostatku bílkovin, jejichž obsah vyžadují inspekce," uvedl list China Daily. "Nemůžeme jistě říci, jestli se melamin nedostal i do jiných potravin," dodává deník.

Deník Nanfang zase kriticky potvrzuje, že míchání látky do krmiv je "veřejným tajemstvím" v prostředí průmyslu, který se jejich výrobou zabývá. Čínská vláda, kritizovaná za snahu skandál zakrýt, čelí tlaku, aby proti konkrétním společnostem zakročila.