ČínaV Číně v pátek popravili renomovaného vědce, devětapadesátiletého biochemika Wo Wej-chana. Ten byl loni v květnu odsouzen za špionáž a vyzrazení armádního tajemství tchajwanské rozvědce.

Ve středu hrdelní trest potvrdil i čínský nejvyšší soud, poprava tak byla vykonána hned dva dny po rozsudku.

Wo, který se angažoval v oblasti zdravotnického výzkumu, vedl na předměstí Pekingu firmu dodávající lékařské vybavení. V roce 2005 ho ale zadržela policie kvůli obvinění, že přes prostředníka předal skupině napojené na tchajwanskou rozvědku mimo jiné tajné vojenské informace, mezi nimi i náčrty kontrolních raketových systémů.

Podivné důkazy

Podle informací Woovi rodiny byl ale vědec shledán vinným také za to, že předal Tchaj-wanu články z vojenských časopisů, které byly běžně dostupné v knihovnách.

Jedním ze státních tajemství, které figurovalo mezi hlavními obviněními, byl také fakt, že vědec "hovořil o zdravotním stavu vysokých čínských politiků", připomněla Woova dcera.

Přečtěte si více o lidských právech (a jejich porušování) v Číně

Vědcovi příbuzní a nevládní organizace obvinili čínské úřady, že proces nebylspravedlivý a zakládal se na mlhavých důkazech.

Ještě ve čtvrtek soud povolil dceři a manželce vědce navštívit. Návštěvy rodiny u odsouzenců čekajících na smrt bývají v Číně zpravidla neklamnou známkou blížící se popravy. Obě poté uvedly, že Wo o svém verdiktu neměl ani tušení a znovu opakoval, že je nevinný. Řekl také, že jej čínská justice navedla k přiznání, za které mu slíbila naprostou beztrestnost.

Z celého světa apelovali proti popravě

Na podporu odsouzeného se v minulých dnech ozvaly hlasy z celého světa. K zastavení popravy vyzvala Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Na zrušení popravy apelovaly také nejvyšší rakouské úřady, včetně prezidenta Heinze Fischera. Wo totiž v devadesátých letech v Rakousku žil a pracoval na svém výzkumu, jeho dcera má rakouské občanství.

Přečtěte si o jiné popravě

"Jsem hluboce otřesena chladnokrevným a nelidským postupem čínské justice v případu Wo Wej-chana. Nerespektování všech žádostí rodiny, Rakouska, Evropské unie a mnohých dalších je šokující," uvedla v první reakci rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková.

Šokující poprava. Odsoudil ji i Schwarzenberg

Popravu Woa v pátek odsoudil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Čína podle něj zvolila v pátek vědomě, neboť v Pekingu se ve stejný den konala jednání o dodržování lidských práv i za účasti českého zástupce.

Česká diplomacie podle Schwarzenberga opakovaně intervenovala u čínských úřadů za záchranu uvězněného vědce. "Nějaký čas se Čína vyjadřovala, že vezme v potaz naše argumenty proti trestu smrti. Bohužel to se nestalo," povzdechl si ministr.

Za šokující označila popravu čínského vědce i mluvčí americké ambasády v Pekingu Susan Stevensonová.