Osvobození hosté z hotelu Oberoi. Rakouský tisk znovu spekuluje o napojení teroristů z Mumbaje. Podle deníku Österreich pachatelé nedávných teroristických útoků v indické metropoli mohou mít v Rakousku určité kontakty nebo dokonce spolupachatele.

Již před několika dny se objevila v rakouském tisku zpráva, podle níž měly mobilní telefony, s jejichž pomocí udržovali teroristé spojení mezi sebou, rakouská čísla. Teď s odvoláním na indické vyšetřovatele list píše, že u teroristů byl nalezen také ruční granát typu Arges, který mohl být vyroben v Rakousku nebo s rakouskou licencí v Pákistánu.

 

Čtěte také

 

Při dosud největším teroristickém útoku v historii Indie, který je označován za indickou obdobu útoků z 11. září 2001 v USA, zahynulo převážně v luxusních bombajských hotelích 173 lidí a další dvě stovky byly zraněny.

Granát vyrobený v Rakousku

Firma Arges se sídlem v hornorakouském Schwanenstadtu je tradičním výrobcem ručních granátů. V současné době je dceřinou firmou německé společnosti Rheinmetall. Již od roku 1961 vyráběla v její licenci granáty také pákistánská firma Pakistan Ordnance Factory (POF). Licence byla v roce 1978 prodloužena a zda dosud platí, není jasné, píše Österreich.

Vedení firmy Arges rozhodně odmítlo, že granát byl vyroben v Rakousku, i možnost, že by byl vyroben v rakouské licenci. Šéf firmy Johann Stögermüller poukázal na to, že podobná otázka vyvstala již v roce 2001 při útoku na indický parlament. Tehdy se ukázalo, že použité granáty sice rovněž nesly název Arges, ale v detailech se od originálů lišily. Podle Stögermüllera byly rakouské granáty v Pákistánu ilegálně napodobeny.