Jeden z dosud neznámých druhů hadů.Delta řeky Mekong, která pramení v Číně a protéká Jihovýchodní Asií, je podle vědců pokladnicí biologického výzkumu. Za posledních deset let bylo v jejím povodí objeveno přes tisíc nových živočišných a rostlinných druhů.

Podle nové zprávy Světového fondu na ochranu přírody je mezi objevenými druhy zvířat například krysa, o které si vědci mysleli, že vyhynula před miliony let, nebo pavouk, který má rozpětí nohou přes třicet centimetrů.

Žijící "zkamenělina"

V letech 1997-2007 biologové v deltě Mekongu, což je oblast z velké části neprozkoumaná, popsali 519 druhů rostlin, 88 žab, 46 ještěrek, 22 hadů, 15 savců a čtyři druhy ptáků a stovky druhů bezobratlých.

Více zpráv z říše zvířat

Některá z "nově objevených" zvířat přitom nebyla zcela neznámá, vědci ale byli přesvědčení, že už nežijí. Takový je případ Cha-Nju, laoské horské krysy, která pochází z rodu hlodavců, který měl vyhynout před 11 miliony let.

Přitom zrovna horská krysa s dlouhým chlupatým ocasem a špičatým čumákem není zvířetem, za kterým by se vědci dlouhé týdny brodili bažinami pod rouškou tmy, jako za jinými exempláři. K jednomu z vědců prostě přiběhla v restauraci, kde obědval.

"Už jsem tohle někdy viděl?"

Kvůli bohatství a rozličnosti nalezených rostlin i zvířat biologové deltě řeky Mekondu teď přezdívají "pokladnice nových druhů".

Blog 99 slov

"I sami vědci byli některými objevy šokováni. Určité nálezy byly tak zvláštní, že ani nezapadaly do rámce našich znalostí," svěřila se CNN Dekila Čungyalpová, která výzkum v povodí Mekongu vedla.

"V hlavě listovali katalogem všech známých zvířecích druhů a říkali si: Už jsem tohle někdy viděl?," popisuje za vědce pocity při objevení dosud neznámého živočicha nebo zvířete, o kterém se věřilo, že už vyhynulo.