Demonstrace proti thajské vládě se v neděli vystupňovaly v metropoli Bangkoku, když se vojáci pokusili zastavit střelbou do vzduchu dav nespokojenců. Krátce předtím vláda vyhlásila v hlavním městě výjimečný stav.

Podle nejnovějších informací vjela do ulic Bangkoku, kde se demonstranti dožadují odstoupení thajského premiéra Apchisita Vedžadžívy, obrněná vozidla. Armádní mluvčí Sansern Kevkamnert prohlásil, že vojenská přítomnost v Bangkoku není znamením chystaného převratu, jde prý o vládní opatření při obnově pořádku.

V Thajsku se nyní nachází asi 400 českých turistů, nikdo z nich však není v ohrožení a všechna turistická letoviska jsou bezpečná. Uvedl to viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. narušeny by podle něj neměly být ani dnešní turistické okružní prohlídky hlavního města Bangkoku.

Vedžadžíva v neděli oznámil, že kabinet vyvodí důsledky ze sobotního narušení summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v přímořském letovisku Pattaja a že proti strůjcům nepokojů podnikne zákonné kroky.
Poté, co vláda v neděli dopoledne vyhlásila v metropoli výjimečný stav, se skupina asi 50 protivládních demonstrantů pokusila dostat k premiérovi, který byl v té době v budově ministerstva vnitra. Vedžadžíva podle AP z místa uprchl autem. Více než stovka vojáků se dav nejdříve nesnažila zastavit, poté však jednotky vypálily několik ran do vzduchu, aby dalším lidem zabránily se ke vzbouřencům přidat.

Úřady mohou díky vyhlášení výjimečného stavu omezit občanská práva, zakázat shromažďování na veřejných místech a znemožnit médiím vydávat zpravodajství, které "vyvolává paniku".

Agentura Reuters s odvoláním na štáb demonstrantů informovala, že úřady již zadržely jednoho z vůdců protestů a odvlekly ho neznámo kam. V týdenním projevu k národu Vedžadžíva zdůraznil, že demonstrace na podporu jeho předchůdce Tchaksina Šinavatry sklouzly v posledních dnech za hranice legality.

Sobotní protest Šinavatrových stoupenců zasadil nynějšímu premiérovi citelnou ránu, protože summit měl po měsících nepokojů demonstrovat návrat Thajska do normální situace. Summit ale musel být zrušen, protože davy demonstrantů vtrhly do konferenční části hotelového komplexu, kde a zabránil účastníkům vrcholné schůzky v jednání.

Zrušení summitu označili demonstranti za své vítězství, pak se z místa stáhli. Jejich vůdce Džakrapop Penkajr oznámil, že další protesty se budou konat v hlavním městě. Ukončení demonstrací podmínil rezignací premiéra Vedžadžívy.

V neděli ráno přikročila Vedžadžívova vláda k první protiakci, když neupřesnění agenti odvlekli jednoho z vůdců demonstrantů Arismana Pongrengronga z jeho domu na neznámé místo.

"Rodina naprosto netuší, kde se Arisman nyní nachází. Jeho mobilní telefon neodpovídá," řekl agentuře Arismanův spolupracovník Somsak Lertvisut.