Pchjongjang ve středu varoval Soul a Washington před vojenským zásahem. Tato výhrůžka následovala poté, co KLDR k nevoli Západu provedla začátkem tohoto týdne jadernou zkoušku a odpálila několik raket.

Severní Korea ve středu pohrozila, že zaútočí na americké a jihokorejské lodě, které by se pokoušely zastavit její plavidla a kontrolovat, zda na nich nejsou zbraně hromadného ničení. Vypověděla rovněž dohodu o příměří z roku 1953, která ukončila korejskou válku.

Velení spojených americko-korejských jednotek operujících v oblasti Korejského poloostrova proto dnes zvýšilo stupeň pohotovosti ze třetího na druhý, který byl naposledy vyhlášen v roce 2006, kdy Pchjongjang provedl první jaderný test.

Letectvo bude provádět více hlídek, zvýší se počet zpravodajských analytiků a práce zpravodajských služeb se celkově posílí, řekl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany bez dalších podrobností. Zvýšená pohotovost se týká 28 tisíc amerických vojáků, kteří podporují jihokorejskou armádu čítající 670 tisíc mužů ve zbrani.

Analytici uvádějí, že jednou z motivací severokorejských výhrůžek může být snaha o posílení mocenského postavení Kim Čong-ila, aby mohl lépe zinscenovat předání moci a odvrátit pozornost od chatrné ekonomiky. Ta se od roku 1994, kdy Kim Čong-il převzal moc v zemi, prakticky změnila v trosky.

Zbrojní experti upozorňují, že jakkoli KLDR usiluje o získání jaderného arzenálu, zatím nedisponuje účinným způsobem, jak zaútočit jadernou hlavicí či bombou.


Velmoci sdružené v Radě bezpečnosti OSN se ve středu v zásadě shodly na tom, že KLDR musí čelit zpřísněným sankcím za to, že nedodržuje rezoluce OSN přijaté po jejím prvním jaderném testu.

Jeden z diplomatů, který si nepřál být jmenován, uvedl, že zvažované kroky zahrnují zákaz dovozu a vývozu veškerých zbraní, ne jen těžkých: mrazení účtů, zákaz zahraničních cest pro severokorejské představitele a také zařazení dalších severokorejských firem na "černou listinu". Tato opatření by rozšířila sankce přijaté Radou bezpečnosti v roce 2006. Ty ale z větší části Severní Korea ignoruje a svět neprosazuje.