Režim Kim Čong-ila nechal svět tři dny vydechnout a v pátek odpálil další  raketu krátkého doletu. Dvě rakety přitom Pchjongjang vypálil v úterý poté, co s v pondělí podnikl test A-bomby.

Ignoroval tak veškeré výstrahy Spojených států a zbytku západu, kteří test označili za porušení rezolucí OSN a pohrozili Koreji odezvou i případnými sankcemi. 

KLDR pokračuje v testech s tím, že jde o "sebeobranná opatření" a hrozí, že se pustí do dalších, pokud Rada bezpečnosti OSN učiní další provokace.

Podle analytiků Korea pokračuje v politice vyhrožování - vedle jaderných testů, za níž jí odsoudila také sousední Jižní Korea a Japonsko, ve středu odstoupila od smluv do příměří na Korejském poloostrově a pohrozila Soulu vojenskou akcí.  

Strach na moři 

Napětí ale neroste jen na pevnině. Severní Korea také oznámila, že nezaručuje bezpečnost lodí u západního pobřeží. Toho se zalekli například čínští rybáři a začali opouštět Čínské moře. 

Proč to KLDR dělá? Kim provokuje USA, nabízí podporu jejich nepřátelům - čtěte ZDE

 

Pchjonjang zároveň pohrozil, že zaútočí na americké a jihokorejské lodě, které by se pokoušely zastavit jeho plavidla a kontrolovat.

Jihokorejské a americké jednotky jsou tak v posledních dnech v nejvyšší pohotovosti od roku 2006.

Hlavní události okolo KLDR tohoto týdne

Pondělí 25. května:

- KLDR oznámila, že provedla svoji druhou jadernou zkoušku. Výbuch byl údajně stejně silný jako atomová bomba, kterou v roce 1945 svrhly USA na japonské Nagasaki.

- EU, USA, Rusko, Čínu i české předsednictví zkoušku ostře odsoudilo.

- Severní Korea zkušebně odpálila také tři rakety krátkého doletu

- Zásadní nesouhlas s jadernou zkouškou vyjádřili členové Rady bezpečnosti OSN na svém jednání v New Yorku a označili ji za porušení předchozích rezolucí RB OSN

Úterý 26. května:

- KLDR zkušebně odpálila ze svého východního pobřeží dvě rakety krátkého doletu.

- Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová vyzvala svého ruského kolegu Sergeje Lavrova, aby jeho vláda reagovala "rychle a jednotně" s mezinárodním společenstvím vůči KLDR.

- Jihokorejský Soul oznámil, že se přidá k iniciativě USA a bude zastavovat ty lodě, u nichž bude mít podezření, že přepravují zbraně hromadného ničení

- Nukleární zkoušku v Hanoji odsoudili ministři zahraničí EU a asijských zemí sdružených v ASEM (Asijsko-evropské setkání).

Středa 27. května:

- Severní Korea podle agentury Jonhap znovu provedla zkušební odpálení rakety krátkého doletu (do Žlutého moře).

- Podle záběrů z amerických špionážních družic KLDR zřejmě obnovila provoz ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu.

- Severokorejská agentura KCNA oznámila, že KLDR se už necítí být vázána dohodou o příměří z roku 1953 a hrozí Jižní Koreji vojenskou akcí. Nezaručuje také bezpečnost lodí u svého západního pobřeží.

Čtvrtek 28. května:

- Jihokorejské a americké velení kvůli hrozbám ze Severní Koreje zvýšilo bojovou pohotovost svých jednotek působících v oblasti Korejského poloostrova na nejvyšší stupeň od roku 2006.