Jižní Korea vypracovala hlavní rysy plánu obrany proti případnému severokorejskému raketovému útoku. Spočíval by v leteckém napadení raketových základen KLDR, napsala jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na vojenské zdroje.

Armádní plán, který v sobotu předal náčelník generálního štábu jihokorejské armády prezidentu I Mjong-bakovi, zahrnuje mimo jiné možnost provést letecký protiútok v případě severokorejského raketového útoku na jihokorejskou vojenskou loď na moři. Protiútok by byl veden koordinovaným útokem ze země, ze vzduchu i z moře, uvedl zdroj.

V pohotovosti 

Koncem května zvýšila jihokorejská armáda a americké jednotky stupeň pohotovosti poté, co severokorejský komunistický režim provedll 25. května druhou zkoušku jaderné bomby a testy raket různého doletu. Pchjongjang také varoval, že nemůže zaručit bezpečnost jihokorejských vojenských plavidel ve sporných vodách u hranice mezi oběma zeměmi. Soul poté vyslal do Žlutého moře loď vybavenou řízenými střelami.

Právě ve sporných vodách u hranice se v uplynulých deseti letech odehrály dva střety, které měly za následek lidské ztráty. Proto se za nejpravděpodobnější místo vypuknutí nového střetu považuje právě námořní hranice. Obě země jsou technicky vzato stále ve válečném stavu, protože ozbrojený konflikt z let 1950 až 1953 byl ukončen jen příměřím a ne mírovou smlouvou.

Výjimečné oznámení 

Jižní Korea většinou své reakce na severokorejské hrozby neoznamuje, aby nejitřila situaci. Po květnových silových hrozbách Pchjongjangu se však rozhodla odpovědět, a to jak oznámením o vyslání raketové lodi, tak zveřejněním příprav plánů na protiúder. Prezident I Mjong-bak také oznámil, že jeho země nebude ustupovat hrozbám severu, protože má "silnou obranu".