Severní Korea v sobotu pohrozila, že použije k vojenským účelům veškeré plutonium, které má k dispozici a bude dál pokračovat v obohacování uranu. Podle oficiální severokorejské tiskové agentury KCNA bude také Pchjongjang považovat za "nepřátelský čin" americké snahy uvalit na KLDR blokádu a odpoví na ně "vojenskou akcí".

Varování, jež vydalo severokorejské ministerstvo zahraničí, je reakcí na páteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která výrazně rozšiřuje sankce proti Pchjongjangu kvůli nedávné zkoušce jaderné zbraně.

KLDR provedla 25. května jadernou zkoušku a v následujících dnech odpálila i několik raket krátkého doletu. Na konci minulého měsíce navíc Pchjongjang oznámil, že se necítí být vázán dohodou o příměří s Jižní Koreou z roku 1953 a pohrozil vojenskou akcí.

Čína kritizovala KLDR za jaderný test

Čínská vláda dnes opět kritizovala komunistickou Severní Koreu kvůli nedávné zkoušce jaderné zbraně. Test z 25. května podle ní podkopává mír a stabilitu v regionu. Uvedla to dnes agentura DPA s odvoláním na čínskou státní agenturu Nová Čína. Peking, považovaný za nejbližšího spojence KLDR, se již v pátek připojil v Radě bezpečnosti OSN k rezoluci, která výrazně rozšiřuje sankce proti Pchjongjangu a na niž dnes Pchjongjang reagoval hrozbou "vojenské akce".

Jaderný zbrojní program KLDR prý "porušuje zásadní rezoluce RB OSN, poškozuje efektivitu mezinárodních mechanismů o nešíření nukleárních technologií a podkopává mír a stabilitu v severovýchodní Asii," prohlásil podle DPA mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang.

Přijatá opatření RB OSN označila čínská vláda za přiměřená a vyvážená. Současně ale vyzvala světové společenství k umírněnému počínání vůči Pchjongjangu, které by respektovalo bezpečnostní a rozvojové zájmy země. Severní Korea by podle Pekingu měla mít právo na mírové využití atomové energie, pokud se vrátí k předchozím dohodám o zákazu šíření jaderných zbraní.