Čínskou finanční metropoli Šanghaj děsí její stárnoucí populace. Proto se vůbec poprvé od zavedení čínské politiky "jedna rodina - jedno dítě" rozhodla aktivně podporovat vznik rodin se dvěma dětmi a vyzvala "vhodné manželské páry", aby si pořídily druhého potomka. Napsal to dnes list China Daily.

Čínská politika jednoho dítěte je v současnosti už mnohem méně striktní než při svém zavedení koncem 70. let minulého století. V současnosti například mohou mít městští rodiče dvě děti, pokud jsou oni sami oba jedináčky. Venkovské páry pak mohou počít druhého potomka, pokud se jim jako první narodilo děvče, píše agentura Reuters.

Navzdory tomuto uvolňování ovšem oficiální čínská politika velí udržet rodiny tak malé, jak je to možné, v obavě z přelidnění už tak dost zalidněné země a z vyčerpání dostupné půdy, zdrojů vody a energie. Podle oficiálních zdrojů se zavedením politiky jednoho dítěte podařilo čínským úřadům zabránit narození téměř půlmiliardy.

Šanghaj se ale obává jiného problému: břemena v podobě stárnoucí populace.

"Doporučujeme vhodným párům, aby měly dvě děti, protože to pomůže zmírnit poměr stárnoucích lidí a předejít nedostatku pracovních sil v budoucnosti," řekl listu China Daily Sie Ling-li, který řídí šanghajskou komisi pro plánované rodičovství. Dobrovolníci a zaměstnanci jeho úřadu budou vhodné páry navštěvovat doma, rozdávat jim letáky podporující o něco větší rodiny a v případě potřeby zajistí i emoční a finanční poradenství, dodal.

Americké Středisko pro mezinárodní a strategické studie letos v dubnu varovalo, že do roku 2050 bude mít Čína více než 438 milionů lidí starších šedesáti let, z nichž více než 100 milionů bude starších osmdesáti let. V té době na každého člověka staršího šedesáti let bude připadat jen 1,6 osoby v činném věku, zatímco v roce 1975 to bylo 7,7 práceschopného člověka na jednoho důchodce.