Indonésie potvrdila první případ úmrtí na takzvanou novou chřipku způsobenou virem A(H1N1). Obětí je šestiletá dívka, která zemřela v Jakartě. S odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví to v neděli oznámila agentura Reuters.

Děvče bylo přijato do nemocnice s horečkou, kašlem a dýchacími problémy, uvedlo ministerstvo na své internetové stránce s tím, že pacientka zemřela 22. července.

Světová zdravotnická organizace uvedla, že na virus A(H1N1) ve světě už zemřelo 800 lidí. Virus takzvané prasečí chřipky se rozšířil už do 160 zemí. To je víc, než zabil virus ptačí chřipky H5N1 za šest let.

Vzhledem k počtu obyvatel Země se dá předpokládat, že nový virus A(H1N1) se za určitou dobu rozšíří a v příštích dvou letech by mohly být infikovány až dvě miliardy lidí. V pátek to v Ženevě řekl náměstek generální ředitelky Světové zdravotnické organizace (WHO) Keiji Fukuda. 

Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) na základě zkušeností z chřipkové pandemie v roce 1957 předpovídá, že v příštích letech mohou na prasečí chřipku zemřít až statisíce Američanů. Tomu by se dalo předejít, kdyby se včas našla účinná vakcína a byla přijata další preventivní opatření.

Evidovat nové případy už je nad lidské síly

WHO přestala minulý týden žádat vlády, aby hlásily nové případy, protože nemoc se v některých zemích už tolik rozšířila, že neustálé informování vyžaduje neúměrné úsilí. Momentálně je chřipka již ve 160 státech.

Ve Velké Británii bylo minulý týden zaznamenáno 100 tisíc nových případů nákazy prasečí chřipkou, což je téměř dvakrát víc než o týden dřív. Spojené státy už překročily jeden milion.

"Víme, že celkový počet laboratorně potvrzených případů je ve skutečnosti jen část celkového počtu případů," řekl Fukuda.
Upozornil, že než bude vakcína proti prasečí chřipce dána veřejnosti, nesmí být žádné pochybnosti o její bezpečnosti.