Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij se zřejmě odvolá proti rozhodnutí barmských úřadů, které jí uložily dalších 18 měsíců domácího vězení. S odvoláním na jejího právníka o tom informovala agentura AFP. Podle ní se proti svému trestu asi odvolá i Američan John Yettaw, který je do případu zapleten.

Právník disidentky AFP řekl, že není spokojen s rozsudkem. "Myslíme, že je to rozsudek absolutně protiprávní," dodal Ňjan Win.

Rangún Su Ťij v úterý uložil další prodloužení domácího vězení za údajné porušení pravidel, za kterých byla v minulosti zadržována. Zvláštní soud nejprve oznámil verdikt tři roky vězení a nucených prací, ale vojenská junta trest vzápětí snížila na půldruhého roku domácího vězení.

Su Ťij byla odsouzena proto, že v květnu nechala ve svém domě přenocovat Američana Yettawa, který se dostavil bez pozvání. Údajně tím porušila pravidla svého domácího vězení.

Yettaw, jenž přeplaval jezero, u kterého dům Su Ťij stojí, byl mimo jiné obžalován z "plavání v místech, kde je to zakázané". Soud mu uložil sedm let vězení, z toho čtyři roky nucených prací. Třiapadesátiletý Yettaw, který prý trpí epilepsií, cukrovkou a má i další zdravotní problémy, za disidentkou přišel údajně proto, že ho Bůh varoval, že Su Ťij zavraždí teroristé.

Také právník Yettawa prý dal najevo, že se hodlá jménem svého klienta odvolat a že bude usilovat o to, aby byl Američan z Barmy vyhošťěn.

Čtyřiašedesátileté nositelce Nobelovy ceny za mír, která 14 z uplynulých dvaceti let strávila ve vězení, nebo v domácím vězení, hrozil až pětiletý trest. Její odsouzení se očekávalo. Verdikt odsoudily mimo jiné evropské a některé asijské země, Spojené státy, humanitární organizace a sdružení na ochranu lidských práv. Kritizovalo ho i Česko a bývalý prezident Václav Havel.

Junta pootevřela dveře k Su Ťij. K soudu mohou diplomati i novináři - čtěte ZDE

Za podivnou návštěvu soud. Barmská disidentka měla porušit domácí vězení - čtěte ZDE

Kvůli Su Ťij se v úterý sešla Rada bezpečnosti OSN. Společné prohlášení, které by mohlo rozhodnutí Rangúnu odsuzovat, však kvůli nejednotnému postoji všech delegací odložila na dnešek. Agentura AFP nad ránem informovala, že Peking, který je tradičním spojencem Bamy, vyzval mezinárodní komunitu, aby "respektovala barmskou suverenitu".

Naopak Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) prý vyjádřilo nad barmským postupem v případě vězněné vůdkyně opozice "hluboké zklamání".