Američan John Yettaw, který byl v Barmě odsouzen k sedmi letům vězení spolu s barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij, byl v neděli předán americkým úřadům. Později odletěl z Rangúnu do Bangkoku v letadle amerického senátora Jima Webba, který dojednal s barmským režimem jeho předání do USA. S odvoláním na americké velvyslanectví o tom informovala agentura AP.

Yettawa byl vězněn od počátku května poté, co přeplaval jezero, u něhož stojí dům Su Ťij. Ta je v něm držena v domácím vězení 14 z uplynulých 20 let. Nejnověji byla politička k půldruhému roku domácího vězení odsouzena proto, že v květnu nechala Yettawa, který se dostavil bez pozvání před vypršením jejího předchozího trestu, ve svém domě přespat.

O Yettawovo propuštění se přičinil americký senátor Jim Webb, který do Barmy přicestoval na dvoudenní návštěvu, během níž se sešel s nejvyšším představitelem barmského režimu, generálem Thanem Šweiem. Bylo to vůbec poprvé, co se generál setkal s vysoce postaveným americkým politikem, napsala AP.

Yettaw byl vězněn v Insein, největší barmské věznici, pověstné mučením a dalším týráním jak politických vězňů, tak obyčejných kriminálních živlů. Američanův právní zástupce uvedl, že s jeho klientem bylo v trestnici dobře nakládáno.

Webbovi bylo dokonce umožněno i krátké setkání se čtyřiašedesátiletou nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Má se za to, že barmská junta ke schůzce svolila ve snaze zmírnit kritiku mezinárodního společenství, která se na ni snesla po nejnovějším soudu s ní. V červenci vláda k vězněné disidentce nepustila generálního tajemníka OSN Pan Ki-Muna.