Jihokorejský prezident I Mjong-bak v neděli přijal v Soulu severokorejskou delegaci. Severokorejci mu předali písemný vzkaz od svého vůdce Kim Čong-ila, což byl mezi hlavami korejských států vůbec první přímý kontakt tohoto druhu. Kim v dopise podle stanice BBC napsal, že má zájem o zlepšení spolupráce s Jihem.

Půlhodinová schůzka se konala před pohřbem bývalého jihokorejského prezidenta a propagátora budování dobrých vztahů mezi Korejemi Kim Te-džunga. Zemřel tento týden a severokorejská delegace se s ním přijela rozloučit. Zpráva o setkání s jihokorejskými politiky přišla v sobotu a nečekaně. V sobotu Severokorejce přijal ministr pro sjednocení Hjon In-tchek.

I Mjong-bak při nástupu do úřadu loni řekl, že hodlá prosadit tvrdší postup vůči Severní Koreji, takže Pchjongjang pak přerušil bilaterální jednání. Za 18 měsíců I Mjong-bakova působení v úřadu se korejské vztahy citelně zhoršily, KLDR provedla několik vojenských testů a vysloužila si nové sankce.

Severokorejskou delegaci vedl v Soulu šéf tajné služby Kim Jang-kon, který je zároveň pověřen agendou vztahů s jižním sousedem. Řekl, že si po jednání s jihokorejskými politiky odváží dojem, že je třeba "vztahy co nejrychleji zlepšit".

Překvapení v Soulu: Pohřeb bývalého prezidenta vyústilv mezikorejské rozhovory - čtěte ZDE

I Mjong-bak prý vysvětlil princip své "důsledné a neměnné" politiky vůči KLDR, spočívající v tlaku na jaderné odzbrojení. Jeho mluvčí řekl, že "prezident dal najevo, že podaří-li se Severní a Jižní Koreji najít způsob dohodnout se prostřednictvím dialogu, pak neexistuje nic, co nemůže být vyřešeno". Severokorejská delegace prý byla vděčná za možnost setkat se s prezidentem a navrhla spolupráci.

Severokorejská delegace byla v Soulu od pátku, ale odjela před pohřbem Kim Te-džunga. Severokorejská agentura KCNA o jejím návratu do Pchjongjangu informovala bez jakéhokoli bližšího komentáře.

Zesnulý prezident - nositel Nobelovy ceny za mír

Rozloučení s Kim Te-džungem se konalo v budově parlamentu v Soulu za účasti 20.000 lidí. Kim dostal za úsilí sblížit korejské státy před devíti lety Nobelovu cenu za mír a premiér Han Sung-su o něm na nedělní ceremonii hovořil jako o "významném vůdci moderních dějin". "V Koreji naplno rozkvetla svoboda a demokracie díky vašim obětem, odhodlání a oddanosti. Stali jsme se díky tomu hrdou a uznávanou zemí," řekl Han.

Zahraniční sdělovací prostředky se věnovaly korejským jednáním celý víkend. Většina považuje příjezd delegace i jednání za usmiřovací gesto Pchjongjangu po měsících výhrůžek a nepřátelských prohlášení. Analytici citovaní agenturou Reuters ale upozornili na to, že pro KLDR je charakteristická nepředvídatelnost ve vztahu ke světu.

Vstřícnost kvůli pádu ekonomiky 

Téměř nikdo si nemyslí, že je KLDR připravena vzdát se jaderného programu, který používá jako nátlak při jednáních. Za příčinu současné vstřícnosti KLDR se považuje nový pád severokorejské ekonomiky. Země, která je téměř trvale na pokraji hladomoru, čelí kvůli kombinaci mezinárodních sankcí a neúrodě dalšímu hospodářskému propadu.

Jihokorejský ministr pro sjednocení Hjon In-tchek se během sobotní schůzky setkal se šéfem severokorejské tajné služby Kim Jang-konem, který je zároveň pověřen agendou vztahů s jižním sousedem. Jednání trvalo téměř hodinu a půl a právě během něho dali Severokorejci údajně najevo přání sejít se i s prezidentem I Mjong-bakem, byť se o něm dosud KLDR zmiňovala jako o zrádci.

Dopis od Kim Čong-ila

Podle sobotních informací vezla severokorejská delegace jihokorejskému prezidentovi dopis od vůdce KLDR Kim Čong-ila.

Mezikorejské rozhovory se naposledy konaly koncem roku 2007. V té době stál v čele Jižní Koreje jako prezident propagátor sblížení obou korejských států Ro Mu-hjon. Když se po něm loni v únoru funkce ujal I Mjong-bak, zdůraznil, že bude vůči KLDR postupovat přísněji než předchůdce a že jakoukoli pomoc těsněji sváže s požadavkem ukončení severokorejského jaderného zbrojního programu. Od té doby korejské rozhovory zamrzly.