Na šest let do vězení poslal čínský soud tibetského filmaře za dokument, v němž Tibeťané chválí dalajlamu a stěžují si na útlak své kultury. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na aktivisty, kteří usilují o filmařovo propuštění.

Dokumentární film Leaving Fear Behind (Nechat strach za sebou) obsahuje sérii rozhovorů s Tibeťany, kteří volně hovoří o tom, jak stále milují svého v exilu žijícího duchovního vůdce dalajlamu i o tom, jak jim letní olympijské hry, jež se konaly v srpnu 2008 v Pekingu, život nijak nevylepšily.

Filmař Döndub Wangčhen spolu se svým přítelem, tibetským mnichem, byli zatčeni krátce poté, co snímek dokončili, ale nahrávku se jim podařilo propašovat ze země. Döndub byl odsouzen 28. prosince v Si-ningu, hlavním městě provincie Čching-chaj, ale informace o trestu se dostala na veřejnost až nyní prostřednictvím internetové stránky propagující film a usilující o Döndubovo propuštění.

Podle stránky nemá filmař přístup k právní pomoci a vláda zakázala obhájci najatému jeho rodinou, aby ho zastupoval. "Vyzývám soud v Si-ningu, aby mému manželovi umožnil mít právního zástupce podle vlastní volby," uvádí v prohlášení filmařova manželka. "Já i naše děti cítíme beznaděj při představě, že ho tolik let neuvidíme. Vyzýváme čínské úřady, aby projevily lidskost a propustily ho. Můj manžel není zločinec, jen se pokusil ukázat pravdu."


Tibet je autonomní oblastí Číny, která toto území obsadila v roce 1950. O devět let později po neúspěšném povstání uprchl tibetský duchovní vůdce dalajlama do Indie. Čína hájí tvrdou vládu, kterou v Tibetu zavedla, tím, že nejen "osvobodila milion tibetských nevolníků", ale také nalila miliardy dolarů do rozvoje této himálajské oblasti. Tibeťané ale protestují proti přílivu čínských přistěhovalců, na které pohlížejí coby na vetřelce ohrožující jejich dávnou kulturu.

V březnu 2008 vypukly v Tibetu protesty vedené buddhistickými mnichy, které si podle oficiálních údajů vyžádaly smrt 19 lidí a vyvolaly vlnu nepokojů, při nichž protestující zapalovali obchody a útočili na etnické Číňany. Tibeťané v exilu však tvrdí, že během následného tvrdého zákroku čínských úřadů zemřelo více než 200 osob.