Severokorejci hladoví k smrti a sílí nespokojenost poté, co KLDR v loňském roce revalvovala měnu. Tento krok ochromil místní trh a vedl k odvolání vysokého činitele, jenž revalvaci řídil, píše jihokorejský tisk.

Pak Nam-ki, tajemník vládní Korejské strany práce (KSP) pro finance, který vedl revalvaci měny, byl ze svého postu odvolán, napsal jihokorejský list Čoson ilbo s odvoláním na diplomatické zdroje v Pekingu.

Revalvace, při níž byly staré bankovky měněny za nové v poměru 100 wonů k jednomu, měla zabránit tržním aktivitám v komunistické KLDR, ale místo toho se obchod prakticky zastavil a ceny prudce stouply.

Pchjongjang se výměnou bankovek pokusil znehodnotit úspory, které si doma schovává rašící třída obchodníků, aby je v Číně směnila za potraviny a další zboží, jež se běžně do KLDR nedostane. Pokud by si někdo chtěl tyto úspory vyměnit za nové bankovky nebo uložit v bance, hrozilo by mu obvinění z nelegálních obchodních aktivit mimo systém centrálně plánovaného hospodářství.

Další velký jihokorejský deník Tong-A ilbo s odvoláním na etnické Korejce žijící na čínské straně hranice s KLDR informoval o případech hladomoru v severokorejském pohraničním městě Sinidžu. Jeho obyvatelům se přitom obvykle vedlo lépe než zbytku země díky obchodu s Čínou.
Objevily se také zprávy o střetech mezi Severokorejci a bezpečnostními silami, které se jim pokusily zabránit v pašování potravin. Projevy občanské nespokojenosti jsou přitom v přísně kontrolovaném komunistickém státě velmi výjimečné.

Tyto zprávy přicházejí v době, kdy je komunistická Severní Korea pod sílícím tlakem, aby ukončila svůj bojkot a vrátila se k šestistranným rozhovorům o svém sporném jaderném programu. V jejich rámci by mohla získat pomoc výměnou za zmírnění hrozby, jakou nevyzpytatelná KLDR představuje pro celou oblast.